Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

Jasełka

Jasełka to ludowa tradycja przedstawiania w formie teatralnej i muzycznej Narodzenia Jezusa Chrystusa. Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu. Ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem, spisku Heroda i jego śmierci.

Jesełka  rozpoczęła scena Zwiastowania i  wyśpiewane „Ave Maryja”. Po tym wszyscy przenieśli się na moment ponad 2000 lat wstecz, do czasów gdy na świecie pojawił się Zbawiciel. Była Maryja i Józef z Dzieciątkiem, pasterze i aniołowie. Przybyli również Trzej Królowie którzy przybyli oddać pokłon narodzonemu Dzieciątku. Na scenie nie zabrakło również Heroda, który zaniepokojony pojawieniem się nowego Króla wzywa Śmierć i rozkazuje zabić wszystkie nowo narodzone dzieci, mając nadzieję, że zostanie również zabity Król, którego Herod się bał. Jednak na koniec Śmierć zabiera również Heroda.

Całe Jasełka posiadały piękną oprawę muzyczną nad którą czuwało pięć Aniołów, śpiewających Kolędy. 

Dorośli aktorzy bardzo dobrze  wcielili się w swoje role i dzięki temu Jasełka pozwoliły na piękne przeżycie czasu przed tegoroczną Pasterką.

Jaełka zostały przygotowane przez Panią Teresę Thomas. Stroje dla wszystkich uczestników przygotowała  Pani Maria Kryś. Serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników, którzy pomimo tremy mieli odwagę wystąpić w wypełnionym po brzegi kościele, jak również Pani Teresie za przygotowanie.

Zwyczaje staropolskie giną bardzo szybko, dlatego starajmy się ocalić od zapomnienia Jasełka, niech ubogacają Święta Bożego Narodzenia i niech tworzą i umacniają polską tradycję.

DSC04818x.jpeg DSC04819x.jpeg DSC04820x.jpeg DSC04822x.jpeg DSC04824x.jpeg DSC04826x.jpeg DSC04827x.jpeg DSC04828x.jpeg DSC04829x.jpeg DSC04831x.jpeg DSC04832x.jpeg DSC04833x.jpeg DSC04835x.jpeg DSC04836x.jpeg