Relacja sołtys Grabczoka - Pani Klaudii Gustaw:
"W trakcie przemarszu, pod kościołem odbyła się krótka inscenizacja z życia św. Marcina podczas której Marcin podzielił się ze swoim płaszczem z żebrakiem. Narratorem odczytanej po śląsku legendy była Natalia Nanko.
Tekst legendy: "Dziolo sie to we czwartym wieku po Chrystusie. Boła wtedy siarczysto zima, nasuło kanc sniega, mroz szczypol po gymbie, a na galynziach i rantach dachow wisiały lodowe sople. We głymbokim sniegu siedziol ubogi zebrok i trzons sie ze zimna. Po drodze rajtowoł na koniu rzymski wojołk owiniynty we cieply, czerwony mantel, a na głowie mioł zloty hełm obstrojony piórami. Nołgle koło niego stanoł trzynsoncy sie żebrołk, który niy mioł nic, yno pora potarganych szmatów na grzbiecie, wyciongoł do niego rynce i prosioł o pomoc. Wojołk spojrzoł na biydołka, który bol siny ze zimna, ulitowoł sie nad nim, ślołz z konia, symnol swoj cieply, wojskowy mantel, przerznol go mjeczym na pol, i jedna polowa darowol biydnymu. Potym owinol sie drugom polowom mantla, skoczol na zatel i porajtowol dalij. Tyn wojok miol na miano MARCIN, który potym zostol świyntym. Kozdego roku 11 listopada fajrujymy imiyniny Marcina, coby pamiyntac o swiyntym, który podzieloł sie z biydokym mantlym i uratowol mu zycie."
W postać św. Marcina wcieliła się Aleksandra Gustaw na koniu z Gospodarstwa Agroturystycznego "Agrorelaks" Państwa Renaty i Konrada Dendery z Brynicy, zaś w rolę żebraka wcielił się Waldemar Emmerling. W kolejnej części obchodów św. Marcin zaprosił wszystkich mieszkańców na wspólne ognisko. Było pieczenie kiełbasek, gry i zabawy dla dzieci. Konkurs na najładniejszy własnoręcznie robiony lampion Jury w składzie Renaty i Pawła Ciurlok oraz Pani Ireny Świec wygrali kolejno: miejsce I - Amadeus Kinder, miejsce II - Igor Szczepara, miejsce III - Aleksander Sosna. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody. Potem nadeszła długo wyczekiwana chwila, wspólne puszczanie chińskich lampionów, które na chwilę tego wieczora rozświetliło ciemne ale bardzo gwieździste niebo nad Grabczokiem."
Słowa podziękowania kierowane są dla organizatorów: Pani Sołtys, Radzie Sołeckiej oraz grupie Odnowy Wsi Grabczok jak również Paniom - Dorocie i Wiolecie za pyszne ciasto oraz Pani Katarzynie i Małgorzacie za ufundowanie pysznych rogali. Dziękujemy wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do organizacji tegorocznych obchodów dnia Św. Marcina.
Fotorelacja: