Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

Archiwum X - XII 2005

 

 

 

 Sesja

W czwartek 29. 12  w sali obrad nad remizą OSP w Zagwiździu odbyła się sesja Rady Gminy.

Temat obrad:

1.  Zmiany budżetowe 2005 r.

2.  Uchwalenie budżetu na 2006 r.

3.  Podjęcie innych uchwał


 Nowe książki

W czwartek 22.12 w szkolnej bibliotece w Murowie odbyła się uroczystość wręczenia  250 nowych książek przez redaktora naczelnego "Guliwera" i dyrektora Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Wydawnictwo "Guliwer" raz w roku obdarowuje jedną bibliotekę w Polsce i  w tym roku wybrało właśnie bibliotekę w Murowie. Część książęk podarowała p. prof. Janina Papuzińska.


50 - lecie

 W poniedziałek  19.12 w Urzędzie Stanu Cywilnego w Murowie odbyła się uroczystość 50-lecia pożycia małżeńskiego. W tym roku z  tereny gminy Murów, 6 par małżeńskich obchodziło 50-lecie pożycia małżeńskiego tj:
1. Elżbieta i Jerzy Borth z Nowych Budkowic
2. Marta i Kurt Langner z Murowa
3. Antonina i Emil Marcinkowscy z Radomierowic
4. Longina i Marian Pośpiech z Murowa
5. Zofia i Igor Niepomniaszczij z Murowa
6. Róża i Józef Szyma z Dębińca

Jubilaci.jpeg

Na uroczystość przybyli (od lewej na zdjęciu): Elżbieta i Jerzy Borth,
Longina i Marian Pośpiech, Zofia i Igor Niepomniaszczij i Róża i Józef Szyma.
Jubilaci zostali ugoszczeni w USC, otrzymali odznaczenia nadane przez Prezydenta RP oraz kwotę  500 zł  i symboliczny kwiatek.
 Wójt Gminy wraz z Kierownikiem USC  odwiedzili pozostałych jubilatów  osobiście ( w domu), którzy również otrzymali odznaczenia, gratulacje i kwotę 500 zł.

Jubilaci2.jpeg Jubilaci1.jpeg


 

 

  Kiermasz świąteczny

W niedzielę 18.12  w Zagwiździu w świetlicy wiejskiej odbył się kiermasz świąteczny zorganizowany przez Gimnazjum w Zagwiździu. Na licznie przybyłych gości czekały ozdoby świąteczne i choinki. W programie artystycznym przedstawiono jasełka i kolędy. Dla zmarzniętych i głodnych przygotowano gorące napoje i słodkie wypieki.

  Jasełka kiermasz świąteczny w Zagwidziu.jpeg Choinka.jpeg Kiermasz.jpeg


Spotkanie opłatkowe

W piątek 16.12 w przedszkolu w Zagwiździu odbyło się spotkanie opłatkowe, na które zostali zaproszeni goście i rodzice. Wspólne spotkanie po przedstawieniu jasełek i kolęd przez maluchów i starszaków było okazją do złożenia sobie świątecznych życzeń.

Występ maluchów z przedszkola w Zagwiździu.jpeg Występ starszaków z przedszkola w Zagwiździu.jpeg


Konkurs rozstrzygnięty

W poniedziałek 12.12 w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu wręczono nagrody i dyplomy w konkursie pt."Niezwykłe miejsca. Niezwykli ludzie. Niezwykłe wydarzenia."

Do konkursu zostało zgłoszonych ponad 700 prac z całego województwa. W kategorii "Niezwykli ludzie" wyróżnienie otrzymała Sabina Dylong ze Starych Budkowic uczęszczająca do Gimnazjum w Zagwiździu.


Spotkanie adwentowe 

W niedzielę 11.12 w sali parafialnej w Zagwiździu odbyło się spotkanie adwentowe połączone z występami dzieci z przedszkola. Swój program artystyczny przedstawiła również młodzież pod kierunkiem p. Jaśkiewicz.   


Piłka siatkowa

W czwartek 08.12  odbył się coroczny turniej piłki siatkowej szkół podstawowych gminy Murów. Każda ze szkół wystawiła po 3 drużyny w swoich kategoriach. W zaciętej rywalizacji, w tym roku wygrała Szkoła Podstawowa z Murowa (w kat. dziewcząt i chłopców) Oni też pojadą 10.12. na turniej okręgowy do Ozimka. Nad całością czuwali N. Kafka, K. Proth i J. Marcinkowski.


 Zbiórka darów

 W okresie 27.11 – 05.06 z inicjatywy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Murów została przeprowadzona akcja zbiórki darów i pieniędzy dla Domu Dziecka w Chmielowicach.

   Zbiórka do puszek.jpeg Zbiórka darów w Radomierowicach.jpeg

  Szkoła w Murowie.jpeg Szkoła w Zagwiździu.jpeg Dary.jpeg   

 

Szóstego grudnia delegacja była w  Chmielowicach, wręczyć prezenty. Uroczystość była emitowana w wiadomościach na antenie TVP Opole

 

   Pakowanie darów do samochodów.jpeg Mikołaj w Domu Dziecka w Chmielowicach1.jpeg   Mikołaj w Domu Dziecka w Chmielowicach.jpeg
Szkolenie przy świecach

W poniedziałek 30.11 w Publicznym Przedszkolu w Starych Budkowicach odbyło się spotkanie rodziców, na którym przeprowadzono szkolenie dotyczące hartowania dzieci. Szkolenie na zaproszenie pani dyrektor Zofii Golec przeprowadziła pani Katarzyna Proth. Podczas spotkania odbyły się również ćwiczenia logopedyczne prowadzone przez panią Annę Grzesik. Wszystko odbyło się przy świecach, co było ciekawą atrakcją spotkania.


 Dzień Pluszowego Misia

W piątek 25.11 w Bibliotece Publicznej w Murowie wraz z najmłodszymi czytelnikami(uczniowie klas 1-3) i ich wychowawcami świętowano Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie zorganizowali wystawa misiów oraz wystawę prac plastycznych pt."Mój Miś". Dzieci poznały historię tej przemiłej maskotki,rozwiązywały zagadki i rozpoznawały fragmenty bajek o misiach. Najlepsze odpowiedzi były premiowane upominkami.Dzieci śpiewały "misiowe" piosenki i recytowały wierszyki.Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali słodkie podarki.

Dzień misia.jpeg

 


Piłka halowa

 W niedzielę 27.11 Unia Murów brała udział w Opolu w  I rundzie mistrzostw Opolszczyzny w piłce halowej. Są to eliminacje do VI Halowego Pucharu Polski.

 


Koncert

 W niedzielę 20.11  w kościele pw. św. Rocha w Starych Budkowicach odbył się koncert muzyki kościelnej.

W programie: pieśni dawne i nowe, negro-spirituals i gospel songs, medytacje instrumentalne. W koncercie brały udział: schola "CANTUS MIRABILIS", chór "SPOTKANIE", orkiestra dęta "CAMERATA", "TRIO WOKALNE", ARTUR REKIEL - saksofon.

Koncert.jpeg

 


Sesja Rady Gminy

W czwartek 17.11  w sali obrad nad remizą OSP w Zagwiździu odbyła się sesja Rady Gminy Murów. Tematem obrad:

- dokonania zmian budżetu gminy 2005 r.

- określenia stawek podatku od nieruchomości oraz zwolnień od tego podatku

- zatwierdzenia taryf na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków

- zmiany uchwały Nr XIX-95-2004 z dnia 25 listopada 2004r. w sprawie wzoru informacji w sprawie podatku od nieruchomości oraz wzoru deklaracji na podatek od nieruchomości

- zmiany uchwały Nr XIX-93-04 z dnia 25 listopada 2004r. Rady Gminy w Murowie w sprawie wzoru informacji w sprawie podatku rolnego oraz wzoru deklaracji na podatek rolny

- opłaty targowej obowiązującej na terenie gminy Murów

- zwolnień od podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na terenie Gminy Murów

- najniższego wynagrodzenia zasadniczego w I kategorii zaszeregowania w tabeli miesięcznych stawek wynagrodzenia

- ustalenia najniższego wynagrodzenia w pierwszej kategorii zaszeregowania w tabeli miesiecznych stawek wynagrodzenia pracowników

- określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych oraz zwolnień od tego podatku

 


Konkurs

Zarząd Stobrawskiego Paru Krajobrazowego zorganizował dla uczniów szkoł podstawowych i ginnazjalnych konkurs "Na ścieżkach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego". W konkursie brało udział 20 placówek z terenu parku i okolicznych gmin. PSP Murów zajeła pierwsze miejsce dokumentując ślady obecności bobrów w okolicznych lasach i historyczną kużnię z izbą regionalną. Wysokie trzecie miejsce zajeła PSP Stare Budkowice.   

tama.jpeg mlotownia1.jpeg

 


Runda jesienna

W listopadzie zakończył sie sezon rozgrywek piłki nożnej dla drużyn seniorów z LZS Radomierowic, LZS Starych Budkowic i Unii Murów. W minionym sezonie najlepsze miejsce 3 w swojej grupie wywalczyła drużyna z Radomierowic, zachowując szanse na awans do klasy A. Drużyny z Starych Budkowic i Murowa zajeły odpowiednio 9 i 11 miejsce. W  sezonie wiosennym będą walczyć o "utrzymanie" w swoich grupach. 

Zobacz DOCWyniki piłkarzy Gminy Murów1.doc (45,00KB)

 


Św. Marcin

 W piątek 11.11 w Zagwiździu ZMN i Rada Sołecka zorganizowała coroczne obchody dnia św. Marcina. 

św.Marcin2.jpeg św.Marcin1.jpeg św.Marcin.jpeg

Św. Marcin  w tym roku odwiedził i obdarował rogalikami mieszkańców ulic Lipowej, Łubniańskiej i Jełowskiej. Wspólne spotkanie wszystkich mieszkańców Zagwiździa i gości przyjezdnych odbyło się w sali parafialnej.

św.Marcin3.jpeg

 


Wycieczka

W środę 09.11 przedszkole w Starych Budkowicach zorganizowało dla swoich wychowanków wycieczkę. Przedszkolaki mieli okazję poznać na czym polega praca w Urzędzie Gminy, na Poczcie, w Banku i Oczyszczalni w Murowie.

Wycieczka  w Urzędzie Gminy.jpeg

 


Hubertusowa kapliczka

 W sobotę 05.11  w lesie na trasie Zagwiździe - Dąbrówka Łubniańska odbyła się uroczysta Msza Św. z poświęceniem kapliczki św. Huberta patrona myśliwych.

 

PB050002.jpeg PB050003.jpeg PB050006.jpeg

Kapliczka św.Huberta.jpeg Wnętrze kapliczki 1.jpeg Mapa lokalizacji kapliczki.jpeg

 
VII Przegląd Piosenki Religijnej

W piątek 28.10 pod hasłem "Dobrze jest śpiwać naszemu Panu" odbył się w kościele pw. Św. Franciszka z Asyżu przegląd piosenki religijnej.

Wśród scholi I miejsce zajeła schola "Cantu Mirabilit" ze Starych Budkowic.

W kategorii młodzież i dorośli wyróżnienie otrzymało "Trio wokalne" ze Starych Budkowic 


 Dzień "Spódnicy" w Bibliotece Publicznej w Murowie

  Pod koniec października od kilku lat obchodzony jest Dzień Spódnicy.W ten sposób kreatorzy mody zwracają uwagę na tę wspaniałą, ale nieco zapomnianą część damskiej garderoby.

Młode czytelniczki ( Magda, Monika,Sylwia, Ewelina, Magda, Jessica ) z Murowa w czwartek 27.10 pod  kierunkiem bibliotekarki Haliny Lubacz przygotowały gazetkę o historii spódnicy(wystawione zostały m.in. czasopisma o modzie z lat 1949-1970 ze zbiorów prywatnych) ,wystawę lalek w oryginalnych strojach (przy udziale Oli Golec)

  Kolekcja lalek.jpeg

oraz pokaz mody"spódnicowej" połączony z wyborem najoryginalniejszej kreacji.Zabawa była bardzo udana, a w nagrodę wszyscy uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek.

Dzień spódnicy.jpeg

 


 Akcja Znicz 2005

 W związku  z świętem Wszystkich Świętych od 28 pażdziernika do 1 listopada 2005 roku na drogach powiatu opolskiego prowadzone będą wzmożone działania Ruchu Drogowego pod kryptonimem „ZNICZ 2005’’. Poniżej wykaz ograniczeń:

DOCZnicz 2005 na terenie Opolszczyzny.doc (36,00KB)

"Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny - to czas, w którym wspominamy tych, którzy "odeszli do Bożej wieczności"

Znicze.jpeg

 


Jubileusz

W niedzielę 30.10 w Bukowej odbyła się uroczystość 10-cio lecia poświęcenia kościoła p.w. Św. Antoniego 

Kościół w Bukowej.jpeg Kościół w Bukowej 1.jpeg

 


Wybory

 W niedzielę 23.10 odbyła się II tura wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Poniżej wyniki z pięciu obwodów Gminy Murów.

  DOCWyniki wyborów II runda.doc (22,50KB)

 

 


Piłka nożna

 

W niedzielę 23.10  został rozegrany mecz piłki nożnej LZS Budkowice Stare - LZS Dębska Kuźnia , przerwany w 70 minucie przy stanie 1-0 pobicie sędziego

W sobotę 22.10  został rozegrany mecz piłki nożnej Unia Murów - LZS Lasowice Wielkie 5 - 2

 


Ptasia grypa

 W załączniku znajdują się wytyczne dla rolników utrzymujacych drób -  w sprawie zarządzenia środów związanych z zagrożeniem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków dot. pomoru drobiu.

PDFWytyczne dla rolników.PDF (115,26KB)

 


Zawody okręgowe

 W niedzielę 16.10  nad Odrą k/Agromy w Opolu odbyły się zawody kończące sezon wędkarski na szczeblu okręgowym. W zawodach startowała reprezentacja Koła "Murów". Zobacz wyniki Archiwum X - XII 2005

Zawody okręgowe.jpeg

 


Wystawa fotograficzna

Od 06.10 do 27.10 Gminna Biblioteka Publiczna w Zagwiździu zaprasza na wystawę fotografii twórców nieprofesjolalnych z powiatu opolskiego ziemskiego pn.

"PIĘKNO UCHWYCONE"

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia placówki.


Turniej dziewcząt w piłce nożnej 

W niedzielę 09.10 na boisku w Murowie został rozegrany  II Turniej Dziewcząt w Piłce Nożnej im. Kazimierza Górskiego.W turnieju brały udział drużyny z województw: lubelskiego, dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego.


Zawody o "Puchar Wójta Gminy Murów" 

W sobotę 08.10 na stawie w Zagwiździu odbyły się zawody wędkarskie o "Puchar Wójta Gminy Murów". 

Puchar Wójta Gminy Murów.jpeg   Puchar Wójta razem.jpeg

Wyniki:

I miejsce - Tomasz Baj

II miejsce Joachim Kuka

III miejsce Władysław Alama


Biegi przełajowe

W środę 05.10 w Murowie na "Kopcu" odbyły się coroczne Gminne Biegi Przełajowe. Nad całością zawodów czuwali Proth K., Kafka N., Skorupko T..

biegi.2.jpeg

Wyniki:

I m. w kat.chłopców - gimnazjum na dystansie 2000 m zajął Adrian Szmygiel

I m. w kat dziewcząt - gimnazjum na dystansie 1500 m zajeła Dorota Basta

I m. w kat szkół podst. - klasa IV Mariusz Konieczny i Aleksandra Gustaw

I m. - klasa V Bartosz Wojtczak i Monika Koloczek

I m. - klasa VI Maciej Mielczanek i Beata Jędrzejczyk

Dwunastu najlepszych uczestników zawodów Gminnych wyjedzie 08.10 na zawody rejonowe  do Pruszkowa. 


 

Kontrole

W środę 05.10 na terenie Gminy Murów rozpoczeły się kontrole Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, gospodarstw rolnych, które ubiegały się o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnych lub o przyznanie płatności z tytułu wsparcia działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania.

 


Szynobus w Bukowej i Kałach

W poniedziałek 03.10 zaczął kursować szynobus przez Gminę Murów na trasie Opole - Kluczbork.

Aktualny rozkład jazdy
 kursuje:
codziennie           czas podróży: 56 minut

 

Nowy chodnik

 Od poniedziałku 03.10 w Zagwiździu na ulicy Lipowej od strony "ronda" rozpoczął się remont chodnika.

PA050016.jpeg PA050017.jpeg

Na odcinku prowadzonych robót remontowych występuje ograniczenie prędkości do 40 km/godz.


Finał konkursu

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Murowie w okresie od czerwca do września realizowała projekt, (przy współpracy z Wojewódzkieą Biblioteką Publiczną w Opolu), który mał za zadanie popularyzację wiedzy ekonomicznej wśród młodzieży.

Projekt  nosił nazwę "Zakupy z głową" i był prowadzony przez Krystynę Kuca oraz Annę Baj-Kulczycką.

W ramach projektu był przeprowadzony konkurs plastyczny na temat historii pieniądza.

 

W konkursie pierwsze  miejsce w powiecie opolskim zajeła wspólnie Sabina Nastula i Jolanta Adamska oraz trzecie miejsce Agnieszka Gola.

 

Laureaci konkursu Historia pieniądza.jpeg

 

Biblioteka w Zagwiździu otrzymała w nagrodę urządzenie wielofunkcyjne do komputera, zwycięscy cenne nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy konkursu dyplomy i nagrody pocieszenia.