Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

Konkurs Opolskie Kwitnące

Komisja odwiedziła 23 gminy, w których o miano najpiękniejszych walczyło 57 obiektów w siedmiu kategoriach. W każdej z nich przyznano główną nagrodę oraz wyróżnienie. Pierwsze miejsca w kategorii obiekt rekreacyjno-sportowy zdobyła (gm. Murów, Ogród Botaniczny w Zagwiździu

dyplom1 [].jpeg plakietka.jpeg nagroda opolskie kwitnące.jpeg laureaci [].jpeg wręczenie nagrody.jpeg

Zakończyła się pierwsza edycja konkursu „Opolskie kwitnące”, zorganizowanego przez Departament Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.
Konkurs miał zachęcić mieszkańców do aktywnego udziału w tworzeniu swego otoczenia, wpływania na wygląd estetyczny okolicy, wzmocnić poczucie przynależności do społeczności lokalnej.

Jego pierwsza część odbyła się na szczeblach gminnych. Samorządy lokalne dokonały wstępnej weryfikacji i nadesłały swoje kandydatury na szczebel wojewódzki. W sumie jury dokonało oceny 57 obiektów w siedmiu kategoriach.

W kategorii: wspólnota lokalna - I miejsce zdobył Kamień Śląski w gminie Gogolin. Wyróżnienie jury przyznało Centawie w gminie Jemielnica. W uzasadnieniu podkreślono czystość, estetykę, sposób zagospodarowania otoczenia, liczbę ukwieconych domów oraz elementów małej architektury.

W kategorii: obiekt prywatny - jury I miejsce przyznało domowi jednorodzinnemu pana Eugeniusza Stolarczyka ze Ścinawy Nyskiej (gm. Korfantów), wyróżnienie otrzymał dom pani Bożeny Karol z Paczkowa. Jury uzasadniało, że zadecydowało o tym zagospodarowanie części ogrodowej, funkcjonalność, pomysłowość, rodzaj aranżacji roślinno-kwiatowych i ich kolorystyka, zaangażowanie domowników w przedsięwzięcie.

W kategorii obiekt rekreacyjno-sportowy - I miejsce otrzymał ogród botaniczny w Zagwiździu gm. Murów, wyróżnienie zaś Plac Daszyńskiego w Opolu. Jury podkreśliło estetykę oraz sposób zagospodarowania otoczenia, utrzymanie zieleni, funkcjonalność zastosowanych form oraz technik ukwiecenia.

W kategorii: obiekt hotelowo-gastronomiczny - I miejsce zdobyła restauracja „U Jana" w Warmątowicach gmina Strzelce Opolskie, zaś wyróżnienie przypadło „Barowi Leśnemu" w Łaziskach gmina Jemielnica.

Nagrody jury przyznało za sposób zagospodarowania otoczenia, utrzymania zieleni, wkomponowanie elementów natury nieożywionej w krajobraz.

W kategorii: obiekt użyteczności publicznej - I miejsce zdobyło Collegium Maius - Wzgórze Uniwersyteckie, Plac Kopernika w Opolu, a wyróżnienie Publiczne Gimnazjum im. A. Einsteina w Gogolinie.

Jury podkreśliło sposób zagospodarowania terenu przy budynku, ukwiecenie fasad, sposób utrzymania zieleni, dodatkowe elementy dekoracyjne, małą architekturę.

W kategorii: obiekt socjalny - I miejsce otrzymało Centrum Opieki Paliatywnej Caritas Diecezji Opolskiej w Starych Siołkowicach gmina Popielów, a wyróżnienie Dom Pomocy Społecznej w Zawadzkiem. Nagrody jury przyznało za sposób zagospodarowania terenu przy obiekcie, elementy małej architektury, zaangażowanie pracowników na rzecz upiększenia.

W kategorii: przedsiębiorstwo - I miejsce jury przyznało firmie Gabrieli i Janusza Sikory z Kielczy gmina Zawadzkie, natomiast wyróżnienie Zakładowi „Eliza" w Boryczy gmina Izbicko. Komisja konkursowa podkreśliła estetykę oraz sposób zagospodarowania terenów przyzakładowych, pomysłowość, innowacyjność, zsynchronizowanie elementów dekoracyjnych z krajobrazem.

Laureaci oprócz pamiątkowych dyplomów i statuetek otrzymali bony pieniężne upoważniające do zakupów w jednym z opolskich centrów ogrodniczych. Wicemarszałek Józef Kotyś gratulując zwycięzcom zapowiedział, że kolejna edycja konkursu „Opolskie kwitnące" zostanie ogłoszona na przełomie stycznia i lutego 2010 roku, tak by gminy miały czas na przygotowanie się do niego i zgłoszenie kandydatur. Wizyty w terenie zaplanowane zostały na maj, a rozstrzygnięcie konkursu w czerwcu, jeszcze przed wakacjami.
żródło: MS