Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

Akcja sadzenia wierzby głowiastej

W środę, 15.04.2015 r. na terenie Gminy Murów przeprowadzono drugą akcję sadzenia wierzby głowiastej. Tym razem zasadzono wierzbę przy świeżo odmulonym stawie wędkarskim w Murowie. Akcję przeprowadził Stobrawski Park Krajobrazowy wraz z Kołem PZW Murów w porozumieniu z Gminą Murów.

Na terenie bezpośrednio przylegającym do stawu zasadzono 12 wierzb. Wybraną metodą sadzenia wierzby była metoda stosująca żywokoły (grube pędy wierzbowe pozyskiwane podczas ogławiania wierzb). Pierwszą akcję sadzenia wierzby głowiastej Stobrawski Park Krajobrazowy przeprowadził w 2013r. z uczniami Publicznego Gimnazjum w Zagwiździu na terenie przynależącym do gimnazjum. Tegoroczną akcję poprowadzili w tym samym składzie - Pan Grzegorz Racheniuk i Pan Michał Stelmaszyk ze Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Na miejscu obecni byli również przedstawiciele Koła PZW Murów - Pan Władysław Alama i Pan Krzysztof Bacajewski, jak i Wójt Gminy Murów, Pan Andrzej Puławski.

Staw w Murowie, dzierżawiony przez Koło PZW Murów został gruntownie odmulony w 2014r. dzięki środkom przyznanym przez Lokalną Grupę Rybacką "Opolszczyzna" (LGR "Opolszczyzna") w ramach projektu z Programu Operacyjnego RYBY 2007-2013 (PO RYBY 2007-2013). Infrakstukurę towarzyszącą w formie siedlisk wędkarskich, wiaty oraz uporządkowanie terenu i jego zadrzewienie przejęło Koło PZW Murów przy wsparciu Okręgu PZW w Opolu, licznych darczyńców oraz Gminy Murów. Teren przy stawie zadrzewniono m.in. jesionem, klonem, jarzombem, katalpą i akacjami. 

Więcej na temat wierzby głowiastej i jej funkcji w przyrodzie: kliknij tutaj.

Fotorelacja: