Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

Wycieczka szkoleniowa

W sobotę 23.05.2015 r. gościliśmy w Zagwiździu 50-cio osobową grupę przewodników wycieczki szkoleniowej, organizowanej przez Koło Przewodników Turystycznych przy Oddziale PTTK Batory w Chorzowie. Prelekcję odnośnie tematyki założenia Huty Kluczborskiej i przebiegu kolonizacji fryderycjańskiej na terenie naszej gminy poprowadził nasz lokalny historyk, Pan Rudolf Mohlek.

Spotkanie zorganizowano przy wsparciu Rady Sołeckiej Zagwiździa. Prelekcja miała miejsce w godzinach popołudniowych w kompleksie zabytkowej Huty Żelaza. Dla wszystkich uczestników wycieczki przygotowano słodki poczęstunek z kawą. Słuchacze wykładu słusznie stwierdzili, iż nasza lokalna historia należy do bardzo ciekawych. Pan Mohlek przedstawił  życiorysy wybitnych postaci i osobistości, które przyczyniły się do rozwoju  lokalnego hutnictwa i pionierskich rozwiązań technicznych usprawniających w  znaczny sposób tok produkcyjny ówczesnej  huty i odlewni.  Pozostałości zaś założeń architektonicznych XVIII-wiecznej kolonizacji, jak przykładowy, dzisiejszy kompleks zabytkowej Huty Żelaza, drewniany kościół filialny pw. Wniebowzięcia NMP w Radomierowicach o konstrukcji szkieletowej, wypełnionej murem ceglanym  lub też tradycyjna, uporządkowana zabudowa ceglana przełomu XIX i XX w. do dzisiaj  urzekają  poczuciem ładu, estetyki i regularności.

Grupa przewodników wycieczki szkoleniowej Koła Przewodników Turystycznych przy Oddziale PTTK Batory w Chorzowie serdecznie dziękując, zaprasza natomiast naszych mieszkańców w swoje strony, a mianowicie na ciekawie zapowiadający się Szlak Zabytków Techniki oraz zbliżającą się tegoroczną Industriadę, która odbędzie się 13.06.2015r.


Więcej informacji na stronie:
http://www.industriada.pl/
http://www.zabytkitechniki.pl/   


Fotorelacja z wycieczki szkoleniowej: