Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

Ostrzeżenie

Z początkiem lata na terenie całego kraju zaczęły pojawiać się skupiska barszczu Sosnowskiego. Barszcz Sosnowskiego jak powszechnie wiadomo jest silne toksyczną oraz alergizującą rośliną. Chwast wydziela parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza.

Wysoka temperatura oraz duże nasłonecznienie uwalnia toksyczne związki barszczu Sosnowskiego z rośliny w postaci lotnej. Związki te oprócz poparzeń skórnych, mogą powodować obrażenia dróg oddechowych, wymioty. W szczególnych przypadkach mogą prowadzić do uszkodzenia wzroku. Często poparzenia barszczem Sosnowskiego są mylone z poparzeniami pokrzywy.

Najprostszą metodą usunięcia barszczu jest ręczne wyrywanie rośliny, koniecznie w ubraniu ochronnym i rękawicach. Kolejnym sposobem jest chemiczne zwalczanie barszczu poprzez stosowanie herbicydu Perzocyd 280 SL. Opryski powinno prowadzić się przez okres od maja do później jesieni w trakcie okresu rozwoju rośliny.
Uwaga! - usuwanie tej rośliny bez odpowiednich środków ostrożności może doprowadzić nawet do śmierci.

Apelujemy, aby przypadki występowania rośliny zgłaszać do władz lokalnych .

Źródło: www.ekologiczny-dom.com

Link do ogłoszenia odnośnie dofinansowania na zwalczanie braszczu Sosnowskiego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: kliknij tutaj.