Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

Relacja z obchodów Dni Zagwiździa

W dniach od 12. do 13.09.2015r. sołectwo Zagwiździe obchodziło Dni Zagwiździa w ramach których w sobotę odbył się IV Wojewódzki Bieg Przełajowy o Puchar Borsuka, natomiast w niedzielę przystąpiono do uroczystych obchodów na terenie kompleksu zabytkowej Huty Żelaza w Zagwiździu. Liczne występy wokalne i sceniczne, kabaret "Amatory" przyczyniły się do świetnej atmosfery w niedzielne, słoneczne popołudnie 13 września. Interesująca była inscenizacja bitwy o "Most Armatni" w wykonaniu Pruskiego Regimentu Garnizonowego von Latorff z Koźla. 

Inscenizacja bitwy o "Most Armatni" Pruskiego Regimentu Garnizonowego von Latorff z Koźla była punktem programu tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD 2015) sfinasowanych ze środków Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. Wszyscy członkowie Pruskiego Regimentu Garnizonowego von Latorff z Koźla oraz zaprzyjaźnione formacje otrzymały w podziękowaniu za wspaniały występ od Wójta Gminy Murów okolicznościowe pamiątki. 
Jedną z odsłon EDD 2015 była stała wystawa - ścieżka edukacyjno-promocyjna obrazująca proces działalności Huty Żelaza, jak i zbiory oraz eksponaty Regionalnej Sali Muzealnej udostępnione dla zwiedzających przez Urząd Gminy w Murowie. Ponadto parafia pw. NSPJ w Zagwiździu organizowała zwiedzanie świeżo wyremontowanego kościoła parafialnego wraz z przylegającym do plebanii Ogrodem Botanicznym. Dla zainteresowanych do dyspozycji była również możliwość rozegranie gry terenowej pn. "Poznaj zabytki Zagwiździa".

Dla dzieci sołectwo Zagwiździe zorganizowało liczne atrakcje -  m.in. ścianę wspinaczkowę, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Pod wieczór odbył się pokaz tańca historycznego z udziałem gości obchodów Dni Zagwiździa, a w godzinach wieczornych miejsce miała zabawa taneczna.

Fotorelacja:

 

 

Zdjęcia: UG Murów - stanowisko ds. funduszy unijnych i promocji