Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Święto pieczonego ziemniaka PSP nr 11 z Opola w Zagwiździu

W środę, 23.09.2015 r. w pierwszy dzień jesieni cała Publiczna Szkoła Podstawowa nr 11 w Opolu ( PSP nr 11 w Opolu) przyjechała do Zagwiździa, aby w tym dniu wspólnie przeżyć Święto pieczonego ziemniaka. W tym roku na miejsce organizacji tradycyjnego pieczenia ziemniaków obrano sołectwo Zagwiździe - Najpiękniejszą Wieś Opolską 2015r. wraz z kompleksem zabytkowej Huty Żelaza. Około 400 uczniów szkoły mogło na miejscu przekonać się o bogatych walorach krajobrazowych oraz interesujących zasobach zabytkowych naszego Zagwiździa.

Uczniowie PSP nr 11 w Opolu wraz ze swoimi opiekunami odwiedzili Zagwiździe w  dwóch turach. Pierwsza tura do których zaliczali się uczniowie klas I-III przybyła na miejsce około o godz. 09:00, opuszczając Zagwiździe o godz. 12:30. Druga tura to dzieci i młodzież klas IV-VI, która rozpoczęła swoją wędrówkę po terenach Gminy Murów o godz. 12:00 w miejscu historycznego Grodziska. Dążąc ścieżką dydaktyczną Stobrawskiego Parku Krajobrazowego uczniowie tych klas dotarli do kompleksu zabytkowej Huty Żelaza. Obie grupy zostały powitane na miejscu w imieniu Wójta Gminy Murów przez przedstawiciela Urzędu Gminy w Murowie odpowiedzialnego za sprawy promocji gminy, który wprowadził wszystkich przybyłych w tematykę otaczających ich zabytkowych zabudowań Huty Żelaza. Dzieci podczas prelekcji dowiedziały się, że kompleks zabytkowej Huty Żelaza jest głównym miejscem organizacji takich imprez jak Bieg Przełajowy o Puchar Borsuka, Europejskie Dni Dziedzictwa, obserwacje astronimiczne w ramach Wirtualnej Akademii Astronomii, festyny rodzinne, konkusy i lekcje tematyczne Stobrawskiego Parku Krajobrazowego oraz lokalnych szkół i przedszkoli. Po prelekcji dzieci zwiedziły w grupach Regionalną Salę Muzeualną, po czym przystąpiono do tematycznego pieczenia ziemniaków oraz kiełbasek. Wszyscy uczniowie otrzymali w tym dniu materiały informacyjne o Gminie Murów, jak i współpracujących z gminą stowarzyszeniach. 

Dzieci oraz ich opiekunowie dobrze się bawiąc w Zagwiździu zapowiedziały już kolejną wizytę wiosną 2016 w naszej Gminie. Zainteresowani przedstawioną koncepcją gry terenowej, chętnie rozegrają ją poznając w terenie w wartościowo dydaktyczny, a zarazem zapewniający zdrową rywalizację zabytkowe dziedzictwo naszego Zagwiździa.

Relacja PSP nr 11 w Opolu: kliknij tutaj.

Fotorelacja: stanowisko ds. funduszy unijnych i promocji