Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

Relacja z obchodów Św. Marcina

W środę 11.11.2015r. odbyły się obchody dnia św. Marcina. Orszak ze św. Marcinem na czele wyruszył o godz. 14:30. Podczas przemarszu rozdawane były wszystkim napotkanym osobom  pyszne rogale.
Tradycja rogali świętomarcińskich, nazywanych najsłodszym symbolem narodziła się w drugiej połowie XIX wieku. Ten tradycyjny przysmak jest nieodłącznym elementem obchodów dnia patrona św. Marcina. Sam kształt rogali, według legendy, pochodzi od podkowy zgubionej przez konia  św. Marcina. Święty Marcin jest symbolem dobroczynności, a tradycja dzielenia się i jedzenia rogali przypominana i kultywowana jest co roku 11 listopada, właśnie w dzień św. Marcina.

Pod kościołem została przedstawiona krótka inscenizacja jego życia. W postać św. Marcina wcieliła się Aleksandra Gustaw na koniu z gospodarstwa agroturystycznego Państwa Renaty i Konrada Denderów z Brynicy, żebrakiem był Waldemar Emmerling a głównym narratorem Natalia Nanko. Po przedstawieniu wszyscy udali się na plac gdzie paliło się specjalnie przygotowane na tę okazję wielkie ognisko, pieczone kiełbaski oraz pyszne swojskie ciasta. W przygotowanych przez Panią Katarzynę Michaś i Małgorzatę Sosna zajęciach dla dzieci i młodzież naprawdę nie brakowało chętnych. Zabaw nie było końca…W konkursie na najładniejszy, własnoręcznie zrobiony lampion Jury w składzie Pana Dariusza, Pana Ryszarda i Pana Waldemara wytypowało kolejnie: miejsce I – Adrian Sosna, miejsce II – Jaś Murach, miejsce III – egzekwo Zuzia Murach i Oliwier Michaś. Gratulujemy! Wszystkie dzieci, które brały udział w konkursie otrzymały nagrody pocieszenia. Z momentem nadejścia zmroku, nadeszła długo wyczekiwana chwila… puszczanie chińskich lampionów. Było super!

W imieniu wszystkich uczestników składamy serdeczne podziękowania organizatorom, sponsorom oraz wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyłączyły się do pomocy w zorganizowaniu tegorocznych obchodów dnia św. Marcina.


Tekst i fotorelacja: Sołtys wsi Grabczok - Pani Klaudia Gustaw