Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

Stanowisko burmistrzów miast i wójtów gmin Powiatu Opolskiego


Stanowisko burmistrzów miast i wójtów gmin Powiatu Opolskiego z dnia 3 grudnia 2015 r.

Obejmując nasze urzędy, my, burmistrzowie  i wójtowie miast i gmin Powiatu Opolskiego ślubowaliśmy ”powierzony urząd sprawować tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta i gminy”. Widząc destrukcyjny charakter działań proponowanych przez prezydenta Opola kategorycznie sprzeciwiamy  się zmniejszeniu terytorium Powiatu Opolskiego poprzez rozszerzenie granic miasta Opola. Dotychczasowe granice uwzględniały więzi społeczne, gospodarcze, kulturowe i zapewniające zdolność wykonywania zadań publicznych.

Nasze samorządy angażują się w działania na rzecz regionu uznając nadrzędną rolę miasta Opola. Przykładem może być przystąpienie do Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska, którego głównym celem jest sukcesywny i zrównoważony rozwój zrzeszonych w nim 21 samorządów. Propozycja Prezydenta Opola sprawi, że mieszkańcy  naszych gmin i miast, a także  powiat jako całość, poniosą straty – nie otrzymując niczego w zamian. Poszerzenie granic miasta nie ma nic wspólnego z naturalnym procesem jego rozwoju. Ma na celu jedynie pozyskanie najatrakcyjniejszych terenów i powiększenie w ten sposób własnego budżetu. Podważy to zaufanie mieszkańców do władzy publicznej.

Nie można traktować poważnie propozycji, o której zainteresowani dowiadują się z mediów, a nie od pomysłodawców. Szerzenie podczas tej medialnej kampanii nieprawdziwych informacji mających zdyskredytować władze Powiatu Opolskiego i zainteresowanych Gmin pozostaje w sprzeczności z samorządowym obyczajem.

Mnożące się w ostatnich dniach protesty mieszkańców, pokazują ich przywiązanie do istniejącego status quo. Są jednocześnie demonstracją ich jedności, zorganizowania i siły, które przez lata zostały wypracowane. Nie wolno nam dopuścić do zniszczenia tych więzi.

 

Burmistrz Niemodlina

Dorota Koncewicz
        

Wójt Gminy Łubniany

Krystian Baldy

Burmistrz Ozimka

Jan Labus
        

Wójt Gminy Murów

Andrzej Puławski

Burmistrz Prószkowa

Róża Malik
    

Wójt Gminy Popielów

Dionizy Duszyński

Wójt Gminy Chrząstowice

Florian Ciecior
        

Wójt Gminy Tarnów Opolski

Krzysztof Mutz

Wójt Gminy Dąbrowa

Marek Leja
    

Wójt Gminy Tułowice

Andrzej Wesołowski

Wójt Gminy Dobrzeń Wielki

Henryk Wróbel
    

Wójt Gminy Turawa

Waldemar Kampa

Wójt Gminy Komprachcice

Leonard Pietruszka