W czwartek 28.01.2016 r. podczas spotkania pt. „Bioróżnorodność skarbem Opolszczyzny" w Dylakach wprowadzającym w tematykę dwuletniego projektu realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego (UMWO) i jego partnerów sołectwo Zagwiździe w wykładzie dr Badory z Katedry Ochrony Powierzchni Ziemi Uniwersytetu Opolskiego zostało ujęte jako przykład dobrych praktyk w ramach ochrony krajobrazu i wykorzystania naturalnych zasobów przyrodniczych miejscowości.
Wykład dr Badory pt. „Jak chronić i kształtować przyrodę wsi” odnosił się m.in. do kwestii przemian struktur zagospodarowania wsi i ich skutków dla przyrody oraz podstawowych zasad proekologicznego kształtowania krajobrazu terenów wiejskich. Dr Badora na zdjęciach z Zagwiździa przedstawił uczestnikom spotkania, jak w prosty i tradycyjny sposób mieszkańcy miejscowości tworzą np. azyl dla rodzimych gatunków płazów i gadów (na przykładzie ogrodu państwa Puławskich) oraz jak kształtują przyjazną przestrzeń dla odwiedzających i dla siebie samych. Szczególną uwagę wykładowca poświęcił naturalnej wydmie śródlądowej w okolicach kompleksu zabytkowej Huty Żelaza, stawie w centrum miejscowości oraz dzikiej ścieżce rowerowej wzdłuż rzeki Budkowiczanki. Biorący udział w spotkaniu koordynator Programu Odnowy Wsi Gminy Murów zwrócił uwagę słuchaczy na zrealizowane projekty w zakresie ochrony bioróżnorodności w Zagwiździu. Należą do nich m.in.: utworzenie Opolskiej Łąki przy parafialnym Ogrodzie Botanicznym (projekt współpracy z Doliną Stobrawy), sadzenie wierzby głowiastej i przygotowywanie domków dla owadów błonkoskrzydłych przez uczniów Publicznego Gimnazjum w Zagwiździu wraz z zespołem Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Działania w tym zakresie będą kontynuowane w Zagwiździu, docelowo też na terenie całej Gminy Murów.
Spotkanie w Dylakach zostało zorganizowane dla przedstawicieli samorządów gminnych, liderów społeczności lokalnych i odnowy wsi oraz przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych. Projekt pn. "Bioróżnorodność Opolszczyzny - skarbem dziedzictwa przyrodniczego" natomiast, jest projektem wielokierunkowym i obejmuje trzy podstawowe grupy działań stanowiące w efekcie końcowym spójną koncepcję zagospodarowania przestrzeni wiejskich z uwzględnieniem walorów przyrodniczych.
Więcej informacji o spotkaniu oraz projekcie na stronie: www.odnowawsi.eu
Fotorelacja ze spotkania:
Skalniak w ogrodzie państwa Puławskich
Mieszkanka skalniaka :)
Oczko wodne w ogrodzie państwa Puławskich
Budki lęgowe w ogrodzie państwa Puławskich
Tradycyjne ogrodzenie pól świetnie komponujące się w krajobraz zaplecza tzw. "Górek" w Zagwiździu
Staw w centrum Zagwiździa - ostoja dla wielu gatunków płazów, owadów, ryb - okresowo korzystają ze stawu również łabędzie, dzikie kaczki, ale i bobry
Śródlądowa wydma przy kompleksie zabytkowej Huty Żelaza
Dzika ścieżka rowerowa nad rzeką Budkowiczanką