Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

Sukcesy uczniów i wyróżnienie dla Publicznego Gimnazjum w Zagwiździu

Projekt edukacyjny Publicznego Gimnazjum w Zagwiździu pt. „Bądźmy bardziej kulturalni!” został wyróżniony w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Języku Polskim zorganizowanym przez Opolskiego Kuratora Oświaty oraz Studenckie Koło Naukowe Onomastów działające przy Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego. Ponadto Jasmin Morka – uczennica klasy III b Publicznego Gimnazjum w Zagwiździu – zajęła IV miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Czytelniczym i Literackim „Oblicza wojny” (kategoria – test). Gratulujemy i życzym dalszych sukcesów.

Projekt edukacyjny „Bądźmy bardziej kulturalni!” został opracowany przez p. Bożenę Żabską. Wśród gimnazjów przyznano tylko jedną nagrodę główną i jedno wyróżnienie. Zwyciężyło Gimnazjum Publiczne Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Grodkowie.

Projekt był tylko częścią szkolnego etapu konkursu. Na tym etapie należało także zorganizować imprezę szkolną promującą etykę mówienia, przesłać sprawozdanie ze zdjęciami, a następnie przeprowadzić szkolne eliminacje wśród uczniów z zakresu kultury języka polskiego. Impreza szkolna została zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Zorganizowałam wtedy III (już) Szkolny Konkurs Wiedzy o Języku Polskim, który połączony był m.in. z czytaniem poezji i konkursem łamańców językowych. O obchodach tego dnia pisałam w marcu.
04 kwietnia w gmachu Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego odbyła się część pisemna etapu wojewódzkiego konkursu, która składała się z dyktanda i testu językowego. Na teście trzeba było wykazać się ogromną wiedzą i znajomością  takich m.in. działów, jak: fleksja, frazeologia, słownictwo. Jednym z najtrudniejszych okazało się zadanie z onomastyki – działu językoznawstwa zajmującego się m.in. nazwami miejscowości, imionami, nazwiskami.  

W teście tym wzięło udział 14 najlepszych gimnazjalistów z województwa. Nasza uczennica – Jasmin Morka – przygotowywała się rzetelnie i zajęła 8. miejsce, zdobywając aż 65,5 p. A ponieważ pierwszy raz wzięliśmy udział w tym konkursie, uważam, że to nasz sukces.
W piątek (08 kwietnia) nastąpi uroczyste wręczenie nagród w Studenckim Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego.

Jasmin Morka – uczennica klasy III b Publicznego Gimnazjum w Zagwiździu – zajęła IV miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Czytelniczym i Literackim „Oblicza wojny” (kategoria – test). W 2015 roku w II edycji tego konkursu Jasmin zajęła I miejsce w województwie w kategorii test i praca literacka.

Do konkursu Jasmin przygotowywała się pod opieką p. mgr Bożeny Żabskiej.

Wyniki dostępne także pod adresem:
http://e-lectura.pl/wyniki2016.pdf

Tekst i fotorelacja: mgr Bożena Żabska