Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

Udział w Opolskim Festiwalu Nauki

W piątek, 10.06.2016 r. uczniowie Publicznego Gimnazjum z Zagwiździa wybrali się autokarem na Noc Nauki organizowaną przez Uniwersytet Opolski, aby pogłębić swoją wiedzę z przedmiotów przyrodniczych. Noc Nauki odbywa się rokrocznie w ramach Opolskiego Festiwalu Nauki. Dzięki uczetnictwu w projekcie Wirtualnej Akademii Astronomii uczniowie naszego gimnazjum już drugi raz wzięli udział w festiwalu popularyzującym osiągnięcia naukowe i techniczne opolskich jednostek naukowych, kulturalnych, muzealnych i edukacyjnych.

Relacja pani Katarzyny Glatki, nauczycielki fizyki PG w Zagwiździu:

"Zajęcia rozpoczęły się w głównym budynku Uniwersytetu od wykładu: „Fizyka na rowerze”, na którym to prowadzący wyjaśniał i pokazywał prawa fizyczne, które zachodzą podczas jazdy rowerem. Po wykładzie udaliśmy się do Studenckiego Centrum Kultury, gdzie odbyło się uroczyste zakończenie III roku Wirtualnej Akademii Astronomii prowadzone przez panią menadżer Katarzynę Książek oraz wręczenie dyplomów i nagród za udział w konkursach- badawczych, plastycznych przez dziekana wydziału dr Wiesława Olchawę. Po oficjalnym zakończeniu zostaliśmy jeszcze na wykładzie pt:  „Fizyka w Gwiezdnych Wojnach”, na którym to poznawaliśmy tajniki działania rekwizytów użytych w trakcie kręcenia filmu oraz wyjaśnialiśmy zjawiska fizyczne występujące w scenach filmowych.

Kolejnie powróciliśmy do budynku głównego UO i udaliśmy się na wydział chemii, gdzie uczniowie eksperymentowali bawiąc się w prawdziwych badaczy i sprawdzając rozkład tworzyw sztucznych. Na wydziale fizyki uczniowie bawili się w labiryncie tajemnic wzmagając się z różnymi problemami zjawisk przyrodniczych oraz odprężali się przy seansie w planetarium.

Całość imprezy podsumowaliśmy i zakończyliśmy na dachu studenckiego domu „Niechcic”, gdzie mieści się obserwatorium astronomiczne. Uczniowie obserwowali przez teleskop Merkurego na niebie i zobaczyli jak wygląda nocą oświetlone miasto.

Bardzo cieszymy się, że mogliśmy brać udział w tej imprezie pogłębiając swoją wiedzę oraz poczuć atmosferę uczelni, popatrzeć na życie studentów i pracę naukowców."