Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

Śladami dziedzictwa kulturowego Rozmierzy

W niedzielę, 09.10.2016 r. grupa mieszkańców Gminy Murów brała udział w projekcie pt. „Lernen wir Rosmierz, seine Geschichte und seine Bewohner kennen”, który został sfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. Projekt umożliwił wymianę kulturową pomiędzy mieszkańcami Gminy Murów oraz mieszkańcami Gminy Strzelce Opolskie. Tytułowy projekt jest bezpośrednią i logiczną kontynuacją zrealizowanego przez koło DFK Rozmierz i koło DFK Izbicko projektu w ramach którego blisko 50 osób z Gminy Strzelce Opolskie poznało w maju 2016 rok zasoby dziedzictwa kulturowego Gminy Murów.

Projekt pt. „Lernen wir Rosmierz, seine Geschichte und seine Bewohner kennen” składał się z trzech modułów. Pierwszy z modułów odniósł się do materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego wsi Rozmierz w formie zwiedzania Izby tradycji, jak i spaceru ścieżką kulturowo-historyczną Rozmierzy. Poprzez wystawę interesujących eksponatów oraz tradycyjnie stylizowanych pomieszczeń, odzwierciedlających śląskie domostwo prowadziła grupę 50 uczestników Pani Róża Willim, Sołtys Rozmierzy. Podczas zwiedzania izby grupa zrobiła parę ciekawych odkryć. Po części eksponaty wywołały wspomnienia z dzieciństwa, po drugie przypominano sobie zwyczaje i tradycje własnych dziadków. Przy okazji dowiedziano się, iż część mieszkańców z okolicy dzisiejszych Strzelec Opolskich założyła swoją nową Ojczyznę w Stanach Zjednoczonych, a mianowicie w miasteczku Bandera. Po wizycie w Izbie tradycji grupa podążyła ścieżką kulturowo-historyczną wioski w celu poznania materialnego dziedzictwa kulturowego wsi w formie historyczno-urbanistycznego układu wiejskiej zabudowy. Podczas miłego spotkania towarzyskiego przy tradycyjnym kołoczu śląskim grupa uczestników  projektu poznała, a niektórzy spotkali po raz drugi mieszkańców Rozmierzy i Izbicka.                

Zwieńczeniem naszej wizyty było uczestnictwo w spektaklu teatralnym pt. “Halapacz i Halapaczka – komedia po śląsku” lokalnej grupy teatralnej „Tradycja”. Grupie młodym aktorom udało się postawić na nogi zabawną i wesołą komedię o śląskim małżeństwie. Spektakl uzmysłowił wielu osobom jak młodzi mieszkańcy wsi w zaangażowany i przekonany sposób zabiegają o zachowanie śląskiego dialektu i zwyczajów.

W tym miejscu uczestnicy projektu chcą serdecznie podziękować za sfinansowanie tego przedsięwzięcia, jak i przesyłają serdeczne pozdrowienia i podziękowania dla Pani Róży Willim i wszystkich zaangażowanych w sprawny przebieg spotkania.

Galeria i tekst: Maria Kania