Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Założenie sadu tradycyjnych odmian drzew owocowych

W czwartek, 27.10.2016 r. w ramach projektu pn. “Bioróżnorodność Opolszczyzny - skarbem dziedzictwa przyrodniczego” zasadzono na placu Publicznego Przedszkola w Starych Budkowicach 17 drzew owocowych tradycyjnych i rodzimych odmian charakterystycznych dla naszego regionu. Powstający sad tradycyjnych odmian drzew owocowych jest jednym  z 33 sadów zakładanych w całym województwie opolskim.

W trakcie sadzenia drzew owocowych odwiedziła nas grupa wychowanków Publicznego Przedszkola w Starych Budkowicach. Przedszkolaki mogły zobaczyć, jak przebiega cały proces sadzenia drzewka - od wykopania odpowiedniego rozmiaru dołka, który wypełnia się żyznym podłożem (ziemia ogrodowa dobrze wymieszana pół na pół z kompostem), następnie ustawieniu drzewka owocowego tak, aby rozłożyć jego korzenie (korzenie nie mogą być pozawijane), po przysypanie drzewka żyznym podłożem i udeptaniu ziemi, tak by wokół rośliny powstało niewielkie zagłębienie, które należy solidnie podlać. Następnie dzieci przeliczyły po kolei drzewka 4 różnych gatunków (grusza faworytka, jabłoń oliwka żółta, jabłoń Książę Albrecht Pruski, śliwy i wiśnie), a po pożegnaniu, pospieszyły z wychowawcami na zdrowy obiadek do swojego przedszkola.

Dziękujemy w tym miejscu wszystkim, którzy są zaangażowani w proces założenia sadu tradycyjnych odmian drzew owocowych w Starych Budkowicach.

Dodatkowa informacja: W pierwszym i drugim kwartale 2017 roku w ramach Programu Odnowy Wsi sołectwo Stare Budkowice przystąpi do kolejnych etapów wzbogacenia swoich zasobów przyrodniczych. Miejmy nadzieję, że to tylko pierwszy krok w kierunku "bioróżnorodnych" Starych Budkowic.

Wzbogacanie i urozmaicanie zasobów przyrodniczych może stanowić szansę dla poprawy i kreowania pozytywnego wizerunku naszych wiosek. Założenie sadu tradycyjnych odmian drzew owocowych jest dobrym przykładem w kierunku powrotu do korzeni, niezależności wobec komercyjnych, pryskanych syntetycznymi pestycydami i herbicydami upraw w sadach i na plantacjach. Nierzadko owoce, które kupujemy dla swoich najbliższych mają za sobą długą drogę zanim trafią do naszych domów, a co za tym idzie, są one odpowiednio spreparowane, aby pod koniec swojej drogi, ładnie błyszczały na stole.

Wiemy, że owoce są źródłem witamin, soli mineralnych, błonnika i powinny codzienne znaleźć się w naszym jadłospisie. Zatem pójdźmy dobrym przykładem i zasadźmy ze swoim dzieckiem w ogrodzie drzewko owocowe, bez wielkiej filozofii, bez kompromisów. Na posadzenie drzew teraz jest najlepszy czas w roku.

W przyszłości zważmy na to, aby nasze posadzone drzewa nie faszerować „chemią”, bo na tym tracimy wszyscy – my dzisiaj, a nasze dzieci w przyszłości. Do naturalnych sposobów należą np. opryski wyciągiem ze skrzypu, który zapobiega rozwojowi parcha na gruszy i jabłoni, zaś opryski wyciągiem z krwawnika powstrzymują rozwój mączniaka jabłoni.

Pamiętajmy sadzenie drzew wiąże się z odpowiedzialnością – aby drzewa osiągnęły dojrzałość musimy się nimi opiekować. Do zabiegów pielęgnacyjnych należą m.in. cięcia formacyjne, a na etapie świeżo posadzonych sadzonek - podlewamy je, odchwaszczamy miejsce posadzenia (tzw. misę) i poprawiamy paliki do których są one przywiązane.


Więcej informacji o sadach w woj. opolskim na stronie Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi: kliknij tutaj.

Tekst i foto: UG Murów