Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Obchody dnia Św. Marcina - relacja

W piątek 11.11 odbyły się obchody dnia Św. Marcina. Frekwencja i pogoda dopisała. Orszak ze Św. Marcinem wyruszył o godz. 14:00. Św. Marcin, postać w którą wcieliła się Aleksandra Gustaw, jak głosi legenda podzielił się z żebrakiem swoim płaszczem. Podczas krótkiej inscenizacji, przed kościołem w Grabczoku w postać żebraka wcielił się Szymon Komor, a życiorys Świętego odczytała w języku śląskim  narrator – Natalia Nanko.

"Dziolo sie to we czwartym wieku po Chrystusie.  Boła wtedy siarczysto zima, nasuło kanc sniega, mroz szczypol po gambie, a na galanziach i rantach dachow wisiały lodowe sople. We głambokim sniegu siedziol ubogi zebrołk i trzons sie ze zimna. Po  drodze rajtowoł na koniu rzymski  wojołk łwiniynty we ciepły, czerwony mantel, a na głowie mioł zloty hełm obstrojony piórami. Nołgle koło niego stanoł trzynsoncy sie żebrołk, który niy mioł nic, yno pora potarganych szmatów na grzbiecie,  wyciongoł do niego rynce i prosioł o pomoc.  Wojołk spojrzoł na  biydołka, który bol siny ze zimna, ulitowoł sie nad nim, ślołz z konia, symnol swoj cieply, wojskowy mantel, przerznol go mjeczym na pol, i jedna polowa darowol biydnymu. Potym owinol sie drugom polowom mantla, skoczol na zatel i porajtowol dalij. Tyn wojok miol na miano MARCIN, kery potym zostol swiyntym.

Kozdego roku 11 listopada  fajrujymy imiyniny  Marcina, coby pamiyntac o swiyntym, kery podzielol sie z biydokym mantlym i uratowol mu zycie"


W trakcie przemarszu były rozdawane wszystkim napotkanym osobom świętomarcińskie pyszne rogale. Na placu zabaw zostało rozpalone ognisko, były pieczone krupnioki i kiełbaski, była wata cukrowa i popkorn. W konkursie na najładniejszy własnoręcznie wykonanylampion nagrodą główną były dwie wejściówki do kina Helios, którą zdobył Igor Szczepara,  miejsce drugie zajął Amadeus Kinder, a miejsce trzecie Julka Rapacz. Zwycięzcom  gratulujemy! Nagrody zostały ufundowane przez panią Sołtys. Gry i zabawy z dziećmi prowadziła animator „Saphira”.

Wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do pomocy organizacyjnej obchodów dnia Św. Marcina, druhom strażackim z OSP Grabczok, wszystkim sponsorom oraz Państwu Renacie i Konradowi Dendera z gospodarstwa agroturystycznego z Brynicy za użyczenie konia SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.

Tekst : Sołtys Klaudia Gustaw, zdjęcia -  Katarzyna  Michaś