W piątek, sobotę i poniedziałek 09-12.12 w ramach świątecznej dekoracji naszej miejscowości została ustawiona 9 metrowa choinka, którą ozdobiono 100 metrowym kablem z lampkami. Pomysł ten powstał z inicjatywy naszych mieszkańców. Do akcji wspólnego przyozdabiania naszej miejscowości włączyło się bardzo dużo mieszkańców, bo w Grabczoku zawsze jest moc! W którą nigdy nie wątpiłam. Panowie zawieszali światełka a panie w tym czasie przygotowywały inne dekoracje. Dodatkowym ozdobnym elementem są sanie, w których można będzie sobie zrobić pamiątkowe, rodzinne zdjęcie. Takiej wielkiej choinki w naszej miejscowości i okolicy jeszcze nie mieliśmy….
Nikt chyba nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez choinki. Nawet jeśli nie występuje ona w tradycyjnej formie żywego drzewka bożonarodzeniowego, ozdobionego bombkami i kolorowymi światełkami. Według ludowych wierzeń drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia, odradzania się, trwania i płodności. Według wierzeń kościelnych zieleń choinki symbolizuje nadzieję. Choinkowe ozdoby świąteczne nigdy nie były przypadkowe. Dawniej na drzewku wieszano ciastka, orzechy, jabłka, kawałki opłatka, także ozdoby z papieru, czy słomy. Zawsze na gałązkach umieszczano zapalone świeczki i zimne ognie. Niektóre z tych dekoracji są wieszane na drzewkach do dnia dzisiejszego. Każdy element ma swoją własną symbolikę:
Jabłka: mają zapewnić zdrowie i urodę, według wierzeń kościelnych symbolizują rajską jabłoń.
Orzechy: zawijane w sreberka przynoszą dobrobyt i siłę.
Łańcuchy: wzmacniają rodzinne więzi.
Światełka: to światło broniące przed ciemnościami i złem.
Gwiazda betlejemska: ma pomagać w powrotach do domu.
Dzwoneczki: oznaczają dobrą nowinę i radość.
Współczesne dekoracje choinkowe nie są już tak symboliczne. Na ogół wieszamy na drzewku szklane bombki, kolorowe i błyszczące łańcuchy, elektryczne światełka, chociaż pojawiają się również te tradycyjne elementy – gwiazda betlejemska, łańcuchy, orzechy, czy cukierki – jak niegdyś ciastka i pierniki. Elektryczne światełka zastępują świeczki i również są kontynuacją tej tradycji. Większe znaczenie w choinkowych dekoracjach ma obecnie kolorystyka. Każdy ze świętami kojarzy konkretne barwy – czerwień, zieleń, biel, czy złoto i srebro. Współczesne tradycyjne dekoracje są właśnie w takiej kolorystyce, chociaż coraz częściej gama kolorów się rozszerza, na przykład o fiolet, brąz, niebieski. Większe znaczenie ma moda, niż symbolika – jednak sam fakt ubierania choinki jest wciąż jednym z najważniejszych elementów Bożego Narodzenia.
Do wspólnego kolędowania na placu przy choince zapraszamy w noc bożonarodzeniową około godz 23:30
Wszystkim zaangażowanym osobą razem i każdemu z osobna WIELKIE DZIĘKI !
Tekst i zdjęcia – sołtys Klaudia Gustaw