Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Nasza choinka

W piątek, sobotę i poniedziałek 09-12.12 w ramach świątecznej dekoracji naszej miejscowości  została ustawiona 9 metrowa choinka, którą ozdobiono 100 metrowym kablem z lampkami. Pomysł ten powstał z inicjatywy naszych mieszkańców.  Do akcji wspólnego przyozdabiania naszej miejscowości włączyło się bardzo dużo mieszkańców, bo w Grabczoku zawsze jest moc! W którą nigdy nie wątpiłam. Panowie zawieszali światełka a panie w tym czasie przygotowywały inne dekoracje. Dodatkowym ozdobnym elementem są sanie, w których można będzie sobie zrobić pamiątkowe, rodzinne zdjęcie. Takiej wielkiej choinki w naszej miejscowości i okolicy  jeszcze nie mieliśmy….

Nikt chyba nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez choinki. Nawet jeśli nie występuje ona w tradycyjnej formie żywego drzewka bożonarodzeniowego, ozdobionego bombkami i kolorowymi światełkami. Według ludowych wierzeń drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia, odradzania się, trwania i płodności. Według wierzeń kościelnych zieleń choinki symbolizuje nadzieję. Choinkowe ozdoby świąteczne nigdy nie były przypadkowe. Dawniej na drzewku wieszano ciastka, orzechy, jabłka, kawałki opłatka, także ozdoby z papieru, czy słomy. Zawsze na gałązkach umieszczano zapalone świeczki i zimne ognie. Niektóre z tych dekoracji są wieszane na drzewkach do dnia dzisiejszego. Każdy element ma swoją własną symbolikę:

Jabłka: mają zapewnić zdrowie i urodę, według wierzeń kościelnych symbolizują rajską jabłoń.
Orzechy: zawijane w sreberka przynoszą dobrobyt i siłę.
Łańcuchy: wzmacniają rodzinne więzi.                                                                 
Światełka: to światło broniące przed ciemnościami i złem.                                                                            
Gwiazda betlejemska: ma pomagać w powrotach do domu.                                                                     
Dzwoneczki: oznaczają dobrą nowinę i radość.

Współczesne dekoracje choinkowe nie są już tak symboliczne. Na ogół wieszamy na drzewku szklane bombki, kolorowe i błyszczące łańcuchy, elektryczne światełka, chociaż pojawiają się również te tradycyjne elementy – gwiazda betlejemska, łańcuchy, orzechy, czy cukierki – jak niegdyś ciastka i pierniki. Elektryczne światełka zastępują świeczki i również są kontynuacją tej tradycji. Większe znaczenie w choinkowych dekoracjach ma obecnie kolorystyka. Każdy ze świętami kojarzy konkretne barwy – czerwień, zieleń, biel, czy złoto i srebro. Współczesne tradycyjne dekoracje są właśnie w takiej kolorystyce, chociaż coraz częściej gama kolorów się rozszerza, na przykład o fiolet, brąz, niebieski. Większe znaczenie ma moda, niż symbolika – jednak sam fakt ubierania choinki jest wciąż jednym z najważniejszych elementów Bożego Narodzenia.

Do wspólnego kolędowania  na placu przy choince zapraszamy w noc bożonarodzeniową około godz 23:30

Wszystkim zaangażowanym osobą razem i każdemu z osobna WIELKIE DZIĘKI !

Tekst i zdjęcia – sołtys Klaudia Gustaw