Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

Jednodniowa wycieczka do Opola

W czwartek 23.02 dla wszystkich dzieci i młodzieży odbyła się jednodniowa wycieczka do Opola.

Z Grabczoka 17 osobowa grupa dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym 4 – 18 lat wyruszyła punktualnie o godz. 8:15. W pierwszej kolejności zwiedziliśmy Wieżę Piastowską, wszyscy byliśmy pod wielkim wrażeniem, Pani przewodnik opowiedziała nam wiele bardzo ciekawych opowieści i legend związanych z wieżą o których dotychczas nie wiedzieliśmy. Wieża Piastowska – to pozostałość po nieistniejącym dziś Zamku Piastowskim, zlokalizowanym na odrzańskiej wyspie Pasiece, w części zwanej Ostrówkiem. Należy do najstarszych w kraju zabytków architektury obronnej, pełni też rolę symbolu Opola i województwa opolskiego.

Romański Zamek Piastowski, wzniesiony przez księcia Kazimierza w 1217 roku, powstał w miejscu wczesnośredniowiecznego grodu. Był on jednym z najstarszych murowanych zamków średniowiecznych na Śląsku.

Znacznie wcześniej, bo około 990 roku, istniał w tym miejscu gród, należący do państwa Mieszka I. Gród obsadzony był przez drużynę złożoną z kilkudziesięciu wojów. Wraz z nimi w grodzie mieszkały ich rodziny oraz przedstawiciele władzy i urzędnicy. Od początku XIII wieku gród tracił na znaczeniu na rzecz miasta położonego na prawym brzegu Odry.

Wieżę o funkcji mieszkalno - obronnej zbudowano później. Wzniósł ją około roku 1300 książę Bolko I, gdy Opole było już stolicą odrębnego księstwa. Cylindryczna wieża była na owe czasy budowlą ogromną i nowoczesną. Wzniesiono ją z cegły na zaprawie wapiennej z użyciem kamienia polnego do budowy fundamentów. Szerokość jej murów u podstawy dochodzi do 3 metrów. Na poziomie ganku, tj. na wysokości ok. 9 metrów nad ziemią znajdowało się pierwotne wejście do budowli – obecne, na poziomie terenu, zostało wykute wtórnie w XX wieku.

Wieża o wysokości 35 metrów, jako najwyższy punkt zamku służyła do obserwacji dalekiego przedpola, a następnie sygnalizacji o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

Jej najniższa, ciemna i dostępna tylko z wyższej kondygnacji izba pełniła funkcję więzienia.

W roku 1928 w związku ze złym stanem technicznym obiektu oraz rosnącymi potrzebami lokalowymi rejencji opolskiej, podjęto decyzję o wyburzeniu zamku. Na skutek protestów mieszkańców Opola i Związku Polaków w Niemczech, zachowano wieżę zamkową, którą uwzględniono przy budowie gmachu rejencji. Budowę nowego gmachu zakończono w 1934 r.

Obecnie budynek jest siedzibą Wojewody Opolskiego oraz Marszałka Województwa Opolskiego. Gmach wraz z sąsiadującą Wieżą Piastowską, jest jednym z kluczowych elementów współczesnej architektury Opola.

W latach 2013-2014 dokonano gruntownej renowacji Wieży Piastowskiej, największej od lat 30–tych XX wieku. Celem prac był nie tylko remont, ale także adaptacja obiektu dla celów turystycznych.

Zdjęcia:
 

 


W dalszej części naszej wspólnej wyprawy udaliśmy się na Opolski Toropol, ślizgania nie było końca… ale była frajda! Wszyscy mogli wypróbować swoich sił w tej dziedzinie sportu. Bez upadków jedna się nie obyło, ale nasze maluszki  nie poddawały się i swoje pierwsze poczynania na łyżwach zakończyły się  bez  kontuzji, dzieci  były zachwycenie i już planują kiedy zrobić powtórkę tej sportowej rozrywki….

Zdjęcia:
 

 

Zmęczeni i głodni  na zakończenie całą grupą udaliśmy się McDonald. Do domów dojechaliśmy cali i zdrowi z nowymi  niesamowitymi przeżyciami…

Zdjęcia:
 

 

Tekst: Sołtys wsi Grabczok - pani Klaudia Gustaw.