Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

Wyprawa naukowa studentów Fachhoschule Potsdam

We wtorek, 28.03.2017 r. gościliśmy w naszej gminie studentów kierunku „Konservierung und Restaurierung – Metall” ["Konserwacja i rekonstrukcja – metal"] z Fachhoschule Potsdam [Wyższa Szkoła Zawodowa w Poczdamie]. Studenci zwiedzili zabytkowy dworzec PKP w Murowie oraz kompleks zabytkowej Huty Żelaza w Zagwiździu.

W ramach parudniowej wyprawy naukowej na Śląsk studenci z prof. Jörgenem Freitag oraz dyplomowanym konserwatorem Evą Laabs podążali szlakiem zabytków techniki związanym z przetwarzaniem surowców mineralnych (m.in. rud żelaza) oraz metali ciężkich. Na szlaku wyprawy naukowej znalazł się nasz dobrze zachowany kompleks zabytkowej Huty Żelaza oraz budynek zabytkowego dworca PKP w Murowie.

Na miejscu, w kompleksie zabytkowej Huty Żelaza grupa studentów wysłuchała Wójta Gminy Murów, który opowiadał o historii huty, ówczesnej kolonizacji i życiu mieszkańców. Studenci z wielkim zainteresowaniem zwiedzali Regionalną Salę Muzealną. Wiele z eksponatów zostało rozpoznanych i nazwanych po imieniu,  mieliśmy bowiem do czynienia z prawdziwymi pasjonatami. Wyprawa skończyła się na tzw. kanale sueskim na obrzeżach sołectwa Zagwiździe.

Studenci wraz ze swoimi wykładowcami otrzymali na pamiątkę zestaw gadżetów promocyjnych oraz pakiet informacyjny dot. zasobów historycznych i walorów krajobrazowych naszej gminy.

Cieszy niezmiernie, iż młodzi, przyszli konserwatorzy jednej z niemieckich uczelni wyższych poświęcili dużo uwagi właśnie naszym zasobom dziedzictwa kulturowego i zadowoleni z uśmiechem na twarzy żegnali nasze strony.

Fotorelacja: Stanowisko ds. funduszy unijnych i promocji