Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

Europejskie Dni Dziedzictwa 2017 wraz dożynkami sołeckimi w Zagwiździu

Tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) odbyły się w niedzielę, 10 września w Zagwiździu. Obchody EDD pod hasłem "Krajobraz dziedzictwa - Dziedzictwo krajobrazu" zainaugurowano w kościele parafialnym p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa koncertem na akordeon hybrydowy w wykonaniu pana Dariusza Kownackiego. Dalszą część EDD kontynuowano w kompleksie zabytkowej Huty Żelaza z równolegle odbywającymi się uroczystościami dożynek sołeckich Zagwiździa.

Gości lokalnych obchodów EDD powitał w kościele parafialnym ksiądz Proboszcz Alfred Skrzypczyk oraz Wójt Gminy Murów, Andrzej Puławski. Z okazji 10-letniego jubileuszu objęcia probostwa w parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa sołtys Zagwiździa, pan Piotr Gollenia wraz z Wójtem gminy złożyli księdzu Alfredowi najserdeczniejsze życzenia. Koncert autorski pt. "Odwieczne pieśni" inspirowany najstarszymi spisanymi pieśniami śląskimi ze zbioru Juliusza Rogera z 1863 r. został z tej okazji dedykowany Jubilatowi. Ów koncert to autorskie aranżacje pana Dariusza na akordeon hybrydowy z wykorzystaniem komputerowego przetwarzania dźwięku. Realizacja koncertu odbyła się w technice live loopingu. W warstwie wizualnej natomiast ukazane zostały obrazy śląskiej przyrody.

Następnym punktem programu EDD było otwarcie wystawy pokonkursowej I edycji konkursu fotograficznego pt. „Dziedzictwo krajobrazu gminy w obiektywie jej mieszkańców” oraz ogłoszenie wyników konkursu. Celem konkursu jest m.in. kreowanie ochrony idei ochrony zabytkowej wiejskiej architektury poprzez bezpośredni kontakt z lokalnymi dziedzictwem materialnym oraz wspieranie zainteresowań fotografią i dokumentacją lokalnego dziedzictwa materialnego.

Wyróżniono i przyznano nagrody w 3 kategoriach konkursowych:

  1. W kategorii I - dzieci od 7 do 10 roku życia wyróżniono prace Hanny Gollenia z Zagwiździa
  2. W kategorii II - młodzież od 11 do 15 roku życia przyznano następujące miejsca:
  • I miejsce Michał Sieczka z Zagwiździa
  • II miejsca Karolina Bieganowska z Dębińca
  • III miejsce Patrycja Bieganowska z Dębińca

       3. W kategorii III – osoby powyżej 16 roku życia wyróżnione prace Natalii Ulrych z Wojszyna

Po otwarciu wystawy konkursowej i przyznaniu nagród tegorocznym zwycięzcom zaprezentowane zostały makiety historycznego Zagwiździa, czyli kolonii Friedrichsthal i Królewskiej Huty Kluczborskiej z roku 1754 i 1825 r.

Fotorelacja z obchodów EDD 2017:
 

 

Równolegle do obchodów EDD rozpoczął się program tegorocznych dożynek sołeckich Zagwiździa. Po powitaniu gości i mieszkańców Zagwiździa, sołtys złożył serdeczne podziękowania osobom zasłużonym dla rozwoju wioski. Kolejny punktem dożynek były występy taneczno-artystyczne w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Zagwiździu oraz dzieci z Zagwiździa uczęszczających do Publicznej Szkoły Podstawowej w Murowie. Długo wyczekiwanym momentem dożynek był komiczno-satyryczny występ kabaretu „Amatory” w wykonaniu członków Rady Sołeckiej Zagwiździa. W późniejszych godzinach wieczornych przy biesiadnej muzyce odbyła się zabawa taneczna.  

Fotorelacja z obchodów dożynek sołeckich:
 

 
Autor zdjęć: Maria Kania