Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

Wizyta uczestników Międzynarodowego Spotkania Miłośników Żeliwa Artystycznego

W ramach III Święta Mostu i Żeliwa w Ozimku naszą gminę odwiedzili uczestnicy V Międzynarodowego Spotkania Miłośników Żeliwa Artystycznego. Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Żeliwa Artystycznego gromadzi specjalistów, naukowców, kolekcjonerów, artystów i muzealników z wielu krajów Europy (m. in.: Anglii, Austrii, Czech, Francji, Holandii, Niemiec, Polski, Rosji, Włoch) i Stanów Zjednoczonych, którzy w sposób szczególny zajmują się żeliwem artystycznym i jego historią. W naszej gminie uczestnicy tegorocznej edycji spotkania zwiedzili kompleks zabytkowej Huty Żelaza, jak i zwrócili uwagę na pamiątkową żelazną kolumną poświęconą Georgowi Krigarowi, znajdującą się w otoczeniu kościoła pw. NSPJ w Zagwiździu.

Zwiedzanie kompleksu zabytkowej Huty Żelaza z prelekcją tematyczną należało do jednych z punktów programu tegorocznej edycji Międzynarodowego Spotkania Miłośników Żeliwa Artystycznego. Delegację uczestników owego spotkania przywitał w kompleksie zabytkowej Huty Żelaza Wójt Gminy Murów, pan Andrzej Puławski. Prelekcję Wójta gminy odnośnie historii Huty Żelaza, jak i wsi Zagwiździe, dawnego Friedrichsthal przetłumaczono dla gości również w języku niemieckim. Uczestnicy z zainteresowaniem zwiedzili Regionalną Salę Muzealną, budynek Młotowni oraz trzeci budynek, w którym mieści się sala biesiadna. W ostatnim budynku przygotowano dla gości poczęstunek z lokalnymi wypiekami kołocza śląskiego.


Informacje odnośnie Międzynarodowego Spotkania Miłośników Żeliwa Artystycznego ze strony Stowarzyszenia Doliny Małej Panwi (link - kliknij tutaj):

Spotkania konferencyjne odbywają się co dwa lata i prezentują historię, zbiory, osiągnięcia z zakresu renowacji i dorobek naukowy związany z przeszłością i teraźniejszością odlewnictwa żeliwa artystycznego. Pierwsza konferencja, która odbyła się w Hanns Schell Collection Muzeum w Graz (Austria) w 2009 roku, była efektem wcześniejszego polsko-niemieckiego projektu z 2006 roku, który prezentował zbiory i dorobek naukowy muzeów żeliwa artystycznego w Berlinie, Gliwicach i w Sayn koło Koblencji. Podjęto wtedy decyzję o celowości cyklicznych spotkań. Kolejne konferencje odbyły się w: 2011 Sayn koło Koblencji (Niemcy, Rheinisches Eisenkunstguss-Museum), 2013 Berlinie (Stadtmuseum Berlin) oraz 2015 Coalbroockdale (Iron Bridge Muzeum), kolebce angielskiego i światowego nowoczesnego hutnictwa. Nasze Stowarzyszenie aktywnie uczestniczy w tych konferencjach od 2013 roku. Na konferencji w Anglii, jej kapituła podjęła decyzję o przyznaniu organizacji kolejnej naszemu Stowarzyszeniu, właśnie w Ozimku.

Fotorelacja ze spotkania: