Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

Udział w warsztatach Sieci Najciekawszych Wsi

W piątek, 20.10.2017 r. Gmina Murów wzięła udział w warsztatach w ramach prac nad opracowaniem strategii marki i planu promocji Sieci Najciekawszych Wsi. Kandydatem do Sieci Najciekawszych Wsi jest wieś Zagwiździe, które ze względu na cenne zasoby dziedzictwa kulturowego, ciekawe walory przyrodnicze oraz aktywną społeczność zostało wybrana przez pomysłodawców sieci jako jedna z 14  kwalifikujących się do udziału wiosek województwa opolskiego.

Warsztaty przeprowadziła firma Locativo sp. z o.o. z Krakowa. Warsztaty są kolejnym krokiem w drodze do opracowania strategii, która wyznaczy kierunki rozwoju i kolejne etapy na drodze do uczynienia z Sieci Najciekawszych Wsi znaczącego produktu turystyki lokalnej w Polsce. W spotkaniu wziął również udział gospodarz warsztatów - Wójt Gminy Gogolin, Joachim Wojtala oraz poseł na Sejm VIII kadencji, Ryszard Wilczyński. Gminę Murów i sołectwo Zagwiździe reprezentowano było przez gminnego koordynatora programu odnowy wsi.

Fotorelacja: UG Murów
 

 
Informacje odnośnie Sieci Najciekawszych Wsi:

Obecnie w opolskiej Sieci Najciekawszych Wsi znajdują się 22 sołectwa z 19 opolskich gmin.
Równocześnie w realizowanym ze środków Centralnego Sekretariatu Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich przez FAPA projekcie „Tworzenia Sieci Najciekawszych Wsi w Polsce" stwierdzony został potencjał uczestnictwa w Sieci 46 wsi z całej Polski, w tym z województwa opolskiego najwyżej ocenione zostały sołectwa: Jemielnica (gm. Jemielnica), Racławice Śląskie (gm. Głogówek) oraz Góra św. Anny (gm. Leśnica), a wysoki potencjał wykazały uczestniczące w projekcie regionalnym (Tworzenia opolskiej sieci Najciekawszych Wsi) sołectwa: Kamień Śląski (gm. Gogolin), Stare Siołkowice oraz Karłowice (gm. Popielów), Zagwiździe (gm. Murów), Pawłowice (gm. Gorzów Śląski), Raszowa (gm. Leśnica), Rozyna (gm. Lewin Brzeski), Maciejów (gm. Kluczbork) oraz Pokój (gm. Pokój).

Celem utworzenia sieci jest zachowanie niezwykle cennych, a przy tym niezwykle rzadkich pozostałości wiejskiego dziedzictwa kulturowego, szczególnie architektonicznego, a także wykorzystanie walorów innych miejscowości, posiadających ciekawą ofertę pobytową do wykreowania, innowacyjnego w skali Polski wysokojakościowego produktu turystycznego (wzorowanego na ofertach sieci najpiękniejszych wsi z Francji, Niemiec czy Austrii). Funkcjonowanie sieci pozwala na kultywowanie wiejskości i zachowanie owego dziedzictwa w harmonii z turystycznym profilem rozwoju. Efektem jest rozpoznawalny i markowy produkt turystyczny – oferta pobytu w miejscowościach o podobnym poziomie bardzo wysokiej atrakcyjności.

Przykłady Sieci Najciekawszych Wsi w innych krajach Europy:

  • we Francji: kliknij tutaj,
  • w Niemczech: kliknij tutaj,
  • we Włoszech: kliknij tutaj.