Logo BIP Logo ePUAP
 • PL
 • EN
 • DE
 • CZ

Konserwacja ołtarza głównego - kościół pw. NSPJ w Zagwiździu RPO WO 2014-2020

Kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zagwiździu

Zagwiździe to wieś w gminie Murów, ok. 28 km od Opola. Powstała w połowie XVIII w. jako kolonia Friedrichsthal przy Kluczborskiej Hucie (Kreuzburger Hütte), ważnym ośrodku przemysłu metalowego doby fryderycjańskiej.

Kościół został wzniesiony w latach 1920-21, ze względu na rosnące potrzeby ludności katolickiej kolonii fryderycjańskich w północnej części powiatu opolskiego. Od 1924 r. uzyskał status kościoła parafialnego, a od 1944 r. stał się siedzibą dekanatu. W 2011 r. został wyróżniony w konkursie „Zabytek zadbany”.

Jest to trójnawowa bazylika w stylu inspirowanym wczesnochrześcijańskimi kościołami Rzymu i Rawenny. Blok wieżowy nawiązuje do modernistycznego budownictwa sakralnego Górnego Śląska. Ołtarz główny czerpiący z wzorów architektury antycznej, z monumentalnymi płaskorzeźbami. Bogata dekoracja malarska wzorowana na mozaikach wczesnochrześcijańskich oraz drewniany strop kasetonowy w odcieniach czerwieni, złota i brązu.

W ramach projektu wykonano kompleksową konserwację ołtarza głównego.

Zwiedzanie możliwe jest po ustaleniu terminu z proboszczem (tel. 77 421 40 86).

 


W ramach zadania pn. " Konserwacja ołtarza głównego w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zagwiździu" przewidziano w ramach zakresu rzeczowego m.in.:

 • oczyszczenie, dezynsekcja i impregnacja drewna,
 • podklejenie odspojeń,
 • uzupełnienie ubytków drewnianych elementów zdobień poprzez wykonanie ich rekonstrukcji,
 • usunięcie przemalowań, scalenie kolorystyczne,
 • oczyszczenie chemiczne,
 • wykonanie złoceń,
 • zabezpieczenie powłok, położenie werniksu.

Zadanie będzie realizowane przez Parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zagwiździu.

Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez brak barier architektonicznych, ponadto po realizacji projektu zostanie zamieszczona przy nim informacja o zabytku, w formach przyjaznych osobom niepełnosprawnym, w tym niewidomym, słabowidzącym oraz niesłyszącym.

Postęp prac:

 1. W dniu 14.09.2017 r. ogłoszono przetarg nieograniczony na zadanie pn.: „Konserwacja ołtarza głównego w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zagwiździu”
 2. W dniu 29.09.2017 r. upłynął dzień składania ofert. Wpłynęła 1 oferta.
 3. W dniu 6.10.2017 r. wybrano najkorzystniejszą ofertę na wykonanie zadania pn.: „Konserwacja ołtarza głównego w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zagwiździu. Wykonawcą będzie firma Konserwacja Dzieł Sztuki dr Beata Wewiórka.
 4. W dniu 30.10.2017 r. podpisano umowę z wykonawcą - firmą Konserwacja Dzieł Sztuki dr Beata Wewiórka na wykonanie usługi konserwatorskiej. Planowany termin zakończenia zadania to 29 czerwiec 2018 r.

  Kościół pw. NSPJ w Zagwiździu (1).jpeg
  Tablice projekt partnerski (2).jpeg
  Tablice projekt partnerski (3).jpeg