Kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zagwiździu
Zagwiździe to wieś w gminie Murów, ok. 28 km od Opola. Powstała w połowie XVIII w. jako kolonia Friedrichsthal przy Kluczborskiej Hucie (Kreuzburger Hütte), ważnym ośrodku przemysłu metalowego doby fryderycjańskiej.
Kościół został wzniesiony w latach 1920-21, ze względu na rosnące potrzeby ludności katolickiej kolonii fryderycjańskich w północnej części powiatu opolskiego. Od 1924 r. uzyskał status kościoła parafialnego, a od 1944 r. stał się siedzibą dekanatu. W 2011 r. został wyróżniony w konkursie „Zabytek zadbany”.
Jest to trójnawowa bazylika w stylu inspirowanym wczesnochrześcijańskimi kościołami Rzymu i Rawenny. Blok wieżowy nawiązuje do modernistycznego budownictwa sakralnego Górnego Śląska. Ołtarz główny czerpiący z wzorów architektury antycznej, z monumentalnymi płaskorzeźbami. Bogata dekoracja malarska wzorowana na mozaikach wczesnochrześcijańskich oraz drewniany strop kasetonowy w odcieniach czerwieni, złota i brązu.
W ramach projektu wykonano kompleksową konserwację ołtarza głównego.
Zwiedzanie możliwe jest po ustaleniu terminu z proboszczem (tel. 77 421 40 86).
W ramach zadania pn. " Konserwacja ołtarza głównego w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zagwiździu" przewidziano w ramach zakresu rzeczowego m.in.:
Zadanie będzie realizowane przez Parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zagwiździu.
Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez brak barier architektonicznych, ponadto po realizacji projektu zostanie zamieszczona przy nim informacja o zabytku, w formach przyjaznych osobom niepełnosprawnym, w tym niewidomym, słabowidzącym oraz niesłyszącym.
Postęp prac: