Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

Jubileusz 20-lecia programu Odnowy Wsi

Gmina Murów wzięła udział w gali z okazji 20-lecia programu Odnowy Wsi, które uroczyście świętowano 19.10.2017 r. w Filharmonii Opolskiej. W ten uroczysty wieczór rozstrzygnięto także plebiscyt „NTO” na najlepszego opolskiego sołtysa i sołectwo. Gratulujemy sołectwu Grabczok, które zdobyło I miejsce jako Sołectwo Roku powiatu opolskiego.

Gala z okazji jubileuszu 20-lecia Programu Odnowy Wsi była świetną okazją do podsumowania długoletniego procesu rozwoju i przeobrażania się opolskich wsi pod kątem wytycznych programu. Podczas przemówień głos zabrał marszałek województwa opolskiego, pan Andrzej Buła, burmistrz Gogolina, pan Joachim Wojtala, jak i poseł na Sejm RP, były wojewoda opolski, pan Ryszard Wilczyński.

"Głos zabrał także Ryszard Wilczyński, przypominając, że w czasach transformacji ustrojowej, program Odnowy Wsi był dla jej mieszkańców szansą na rozwój. Ludzie masowo przychodzili na spotkania, budowali lokalne strategie, bo wierzyli, że poprzez nie zrealizują swoje marzenia. – Pierwszy projekt musiał się udać – mówił Ryszard Wilczyński, dodając, że w obecnych czasach, gdy wieś coraz mocniej się wyludnia, musi zacząć poszukiwać swoich źródeł żywotności i takich atutów, które pozwolą jej przetrwać." (źródło: www.opolskie.pl)

Tekst i zdjęcia: UG Murów, koordynator programu Odnowy Wsi.

 

 

Informacje dodatkowe o programie Odnowy Wsi:

Opolski program „Odnowy wsi” był pierwszym w kraju przedsięwzięciem, w którym mieszkańcy terenów wiejskich sami wyznaczali cele i określali kierunki rozwoju swoich miejscowości. Te efekty widać na każdym kroku – opolskie wsie wyróżniają się ładem przestrzennym, estetyką, dbałością o dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe. Ale ich najistotniejszym wyróżnikiem jest to, iż mieszkańcy uwierzyli, że warto wziąć sprawy w swoje ręce i zmieniać swoje otoczenie. (źródło: www.opolskie.pl).