Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

Obchody 99. rocznicy Święta Niepodległości

W Publicznej Szkole Podstawowej w Zagwiździu obchodzono uroczyście 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Apel przygotowali uczniowie klas III. Przedstawienie było kreatywne, przygotowany scenariusz oparty był na porównaniu przeszłości i dnia dzisiejszego. Uczniowie wykazali się wrażliwością na wydarzenia z otaczającego nas życia codziennego. Ich spostrzeżenia potwierdzają starą prawdę, iż historia kołem się toczy i nic nie jest nam dane raz na zawsze. Szczególne podziękowania za wkład pracy należą się autorce scenariusza Karolinie, Florianowi za prace plastyczne oraz Michałowi za grę aktorską.

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-44 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta, od tego roku Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym a dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy. Święto obchodzone jest w całym kraju lecz najważniejsze obchody odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Opiekun i autor tekstu: Anna Kulczycka-Baj

Pamiętajmy, iż „naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.
Józef Piłsudski

Fotogaleria