Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

Obchody dnia św. Marcina w Grabczoku

W sobotę, 11.11. 2017 r.  już po raz kolejny w naszej miejscowości obchodziliśmy dzień św. Marcina. Nasz orszak ze św. Marcinem na czele w towarzystwie dzieci z lampionami, mieszkańcami wyruszył o godz. 14:30. Wszyscy uczestnicy oraz napotkane osoby zostały obdarowane  świętomarcińskimi  rogalami - tradycja ta wywodzi się z czasów pogańskich, gdy podczas jesiennego święta składano bogom ofiary z wołów lub w zastępstwie – z ciasta zwijanego w wole rogi. Kościół przejął ten zwyczaj, łącząc go z postacią św. Marcina. Kształt ciasta interpretowano jako nawiązanie do podkowy, którą miał zgubić koń świętego

 
Na placu obok świetlicy została przedstawiona krótka inscenizacja z życia św. Marcina. W postać św. Marcina wcieliła się Aleksandra Gustaw na koniu państwa Renaty i Konrada Dendery z gospodarstwa Agro Relax z Brynicy. Żebrakiem był Amadeus Kinder, a narratorem - Natalia Nanko.

 
Dalsza część obchodów odbywała się na placu zabaw. Zorganizowane wielkie ognisko, zadbano o ciepłe napoje, pyszne słodkości. Dla najmłodszych przygotowano gry i zabawy. Rozstrzygnięty został konkurs na najładniejszy, własnoręcznie wykonany lampion. Jury w składzie – Damian Mainka, Waldemar Kuka, Waldemar Wierzgala przyznali kolejno, miejsce I – Igor Szczepara, miejsce II - Oliwier Michaś, miejsce III - Niko  Michaś.