Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

Wyróżnienie za organizację 25 edycji EDD

W piątek, 17.11.2017 r. w Opolu odbyła się III Ogólnopolska Gala Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD). Wójt Gminy Murów odebrał podczas gali wyróżnienie w uznaniu za zaangażowanie w organizację 25 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. Lokalne obchody 25 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa miały miejsce 10.09.2017 r. w Zagwiździu. Motywem przewodnim Europejskich Dni Dziedzictwa jest przybliżenie cennych zasobów dziedzictwa kulturowego, łącząc różnych organizatorów pod jednym wspólnym szyldem.

Od wielu lat Urząd Gminy w Murowie wraz z Parafią pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zagwiździu oraz Radą Sołecką wsi Zagwiździe organizuje obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Wójt Gminy Murów, pan Andrzej Puławski serdecznie dziękuje za wieloletnią, dobrą współpracę z księdzem Proboszczem - Alfredem Skrzypczykiem,  z sołtysem wsi Zagwiździe wraz z Radą Sołecką wsi oraz wszystkim mieszkańcom Zagwiździa, którzy angażują się w organizację obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.

Tegoroczne jubileuszowe obchody w Zagwiździu nacechowane były różnorodnością programu z racji na szeroko rozumiane motto przewodnie. Motto „Krajobraz dziedzictwa – Dziedzictwo krajobrazu” otwarło nam możliwość na wskazanie krajobrazu, który odbieramy jako zapis działalności pokoleń przodków.

Lista instytucji wyróżnionych w tym roku z województwa opolskiego:

1.    Nadleśnictwo Prudnik,
2.    Przedszkole Publiczne nr 21 „Kraina Odkrywców” w Opolu,
3.    Oddział PTTK „Tryton” w Nysie,
4.    Muzeum Uniwersytetu Opolskiego,
5.    Gmina Murów i partnerzy: Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zagwiździu, Rada Sołecka wsi Zagwiździe,
6.    Tygodnik Prudnicki.
Wyróżnienie specjalne otrzymał Leonard Świtoń, wolontariusz z klasy II Gimnazjum nr 7 im. W. Andersa w Opolu, który od dwóch lat aktywnie wspiera Opolski Oddział NID podczas EDD.

Przebieg III Ogólnopolskiej Gali Europejskich Dni Dziedzictwa opisany w relacji Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego: kliknij tutaj.

Zapraszamy do fotogalerii z uroczystej gali: 
 

 

Przypomnijmy, dlaczego w tym roku dostąpił nas zaszczyt wyróżnienia w uznaniu za zaangażowanie w organizację 25 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.  

Obchody EDD zainaugurowano koncertem autorskim pt. "Odwieczne pieśni” Dariusza Kownackiego Pan Dariusz, uznany w naszym regionie instrumentalista i pedagog, wykonując utwory na akordeonie hybrydowym w intrygujący sposób wskazał na dziedzictwo Juliusza Rogera. Juliusz Roger, to niemiecki lekarz i przyrodnik, z zamiłowania również etnolog i działacz społeczny, który w II połowie XIX wieku opracował pieśni śląskie pod względem folklorystycznym porównując je z pieśniami występującymi w Polsce. Koncert pana Dariusza miał miejsce w kościele parafialnym
w Zagwiździu, którego odrestaurowane z dbałością o każdy najmniejszy detal architektoniczny wnętrza, pozwoliły odtwórcy na wyjątkową aranżację historycznych utworów muzycznych. Autorskiej aranżacji dziedzictwa muzycznego Rogera towarzyszyły obrazy śląskiej przyrody w odsłonie czterech pór roku.  Niezwykły muzyczny komponent tegorocznych EDD zakończył się owacją na stojąco.

Następnym punktem EDD było podsumowanie konkursu fotograficznego pt. „Dziedzictwo krajobrazu gminy w obiektywie jej mieszkańców”. Konkurs stanowił platformę sposobu pojmowania przez mieszkańców gminy śladów i pozostałości lokalnego dziedzictwa materialnego. Konkursy takie jak ten, mają pobudzić świadomość o cennej, zachowanej spuściźnie minionych czasów i pomóc nawet najmłodszym mieszkańcom naszej gminy budować tożsamość opartą również na  drogocennej historii.    

Kolejnym punktem programu EDD była prezentacja prywatnych makiet historycznych kolonii Friedrichsthal i Królewskiej Huty Kluczborskiej z roku 1754 i 1825 r. W rolę XVIII – wiecznego przewodnika świetnie wcielił się pan Hubert Nanko, lider programu Odnowy Wsi Zagwiździa, który dobrych parę lat temu zainspirował młodzież Zagwiździa do podjęcia prac nad koncepcją gry terenowej pt. „Poznaj zabytki Zagwiździa”. Wiernie oddające szczegóły zabudowy i układu urbanistycznego makiety wzbudziły ogólne zainteresowanie uczestników obchodów EDD, a ich konstruktor cierpliwie udzielał informacji na nurtujące pytania.

W ramach tegorocznych EDD przewidziano ponadto spacer w formie eksploracji walorów przyrodniczych ścieżki przyrodniczej  pt. „Między rzeką a kanałem Budkowiczanki”, która prowadzi do zabytkowego grodziska, zwanego lokalnie „Kopcem”. Trasa ścieżki prowadzi wzdłuż kanału Budkowiczanki, który dzięki utracie znaczenia gospodarczego (kanały wspomagały pracę młynów, a w przypadku Zagwiździa – hut), jest obecnie świetnym obiektem obserwacji przyrodniczych.

Równolegle do tegorocznego programu rozpoczęto tradycyjne obchody Dożynek Sołeckich. Po powitaniu gości i mieszkańców Zagwiździa, sołtys złożył serdeczne podziękowania osobom zasłużonym dla rozwoju wioski. Kolejny punktem dożynek były występy taneczno-artystyczne w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Zagwiździu oraz dzieci z Zagwiździa uczęszczających do Publicznej Szkoły Podstawowej w Murowie. Długo wyczekiwanym momentem dożynek był komiczno-satyryczny występ kabaretu „Amatory” w wykonaniu członków Rady Sołeckiej Zagwiździa. W późniejszych godzinach wieczornych przy biesiadnej muzyce odbyła się zabawa taneczna.

Zapraszamy do fotogalerii z tegorocznych EDD w Zagwiździu: