Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

Dzień Sołtysa w Filharmonii Opolskiej

W poniedziałek 19.03.2018r.  w Filharmonii Opolskiej świętowano Opolski Dzień Sołtysa. Z tej okazji Marszałek Województwa Opolskiego wręczył trzem liderom opolskich wsi odznaki "Za zasługi dla Województwa Opolskiego". Pamiątkowe grafiki otrzymało 74 najstarszych stażem sołtysów Opolszczyzny. Z naszej gminy Murów do tego tytułu została nominowana Pani Sołtys Beata Nowakowska sołectwo Kały, która funkcję sołtysa sprawuje od 1997 r. Na tę uroczystość zaproszenie od marszałka województwa opolskiego Pana Andrzeja Buły otrzymali również Sołtysi – Klaudia Gustaw sołectwo Grabczok, Piotr Witek sołectwo Bukowa, Bernadeta Janus sołectwo Nowe Budkowice. Najdłużej na Opolszczyźnie funkcję sołtysa pełni Leokadia Malinowska, która jest sołtysem wsi Łazy w gm. Rudniki od 1976 roku.

Podczas uroczystości w Pan Andrzej Buła skierował wielkie słowa, słowa podziękowania dla wszystkich sołtysów – społeczników, za ich zaangażowanie i wysiłek w podejmowanych działaniach na rzecz lokalnej społeczności. Jak mówił „Bycie sołtysem jest naprawdę i zaszczytem, i uznaniem ze strony mieszkańców, i bardzo odpowiedzialną funkcją. Człowiek, który kandyduje w jakichkolwiek wyborach i staje się sołtysem, poddaje się również ocenie ludzi. Musi mieć pomysł na swoją małą miejscowość”. Członek zarządu województwa Opolskiego podziękował wszystkim liderom wsi opolskiej za ogromny wkład prac społecznych. Prace społeczne w bardzo dużej mierze przyczyniły się i pomogły w rozwoju polskiej wsi. Prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów Pan Ireneusz Niewiarowski z kolei podkreślał jak ważną rolę odgrywa fundusz sołecki. Dzięki funduszom sołeckim zostało podjętych wiele wspaniałych przedsięwzięć, inwestycji nie tylko w woj. Opolskiem ale również na terenie całej kraju. W tej chwili z funduszu sołeckiego korzysta 70% sołectw w Polsce. Instytucja sołtysa znana jest od XII wieku. W Polsce jest obecnie 40,5 tys. sołtysów. Jedna trzecia to kobiety.

Dodatkowym, pięknym akcentem gali z okazji Dnia Sołtysa, który przypada 11 marca, był występ Młodzieżowej orkiestry dętej z Leśnicy. Orkiestra została nagrodzona wielkim brawami, owacjami na stojąco. Na zakończenie marszałek woj. opolskiego Pan Andrzej Buła zaprosił wszystkich na wspólny poczęstunek.

W naszej gminie Murów z okazji Dnia Sołtysa, każdy sołtys otrzymał od Wójta Gminy Murów Pana Andrzeja Puławskiego Dyplom z podziękowaniem za trud pracy na rzecz lokalnej społeczności oraz zadowolenia z sukcesów i zasłużonej satysfakcji z realizowanych projektów.

Korzystając z okazji dziękuję wszystkim mieszkańcom za wspaniałe życzenia z okazji Dnia Sołtysa, mam nadzieję że uda nam się je wspólnie zrealizować.

Tekst – Sołtys Klaudia Gustaw

Fotorelacja – Klaudia Gustaw oraz galeria Województwo Opolskie

sołtysi gm. Murów.jpeg dyplom.jpeg 20180319_192230.jpeg