Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

Wycieczka do Ustronia i Wisły

Wycieczka do Ustronia i Wisły

We wtorek 17.07 dla wszystkich naszych dzieci i młodzieży z Grabczoka odbyła się jednodniowa wycieczka do Ustronia i Wisły.

Nasza 30 osobowa grupa  wyruszyła z Grabczoka o godz. 7:00. Program wycieczki był bardzo obfity. O godz 10:00 zaczęliśmy zwiedzanie  Leśnego  Parku niespodzianek w Ustroniu, bezpośredni kontakt ze zwierzętami był dla naszych najmłodszych ogromnym przeżyciem… pokazy lotów ptaków drapieżnych, które przelatywały tuż nad naszymi głowami, to było niesamowite, piękne… w dalszej części zwiedzania były pokazy lotów sów, to dopiero było coś wspaniałego.  W południe zjedliśmy smaczny obiadek żeby nabrać sił na kolejny etap zwiedzania. Objazdowe zwiedzanie Wisły z przesympatycznym przewodnikiem w kolorowej ciuchci było kolejnym super  doznaniem i zapoznaniem się z ciekawymi okolicznymi zakątkami tej miejscowości.  Zwiedziliśmy, Wisła – rynek, skocznię Adama Małysza, w Pałacu prezydenckim wypiliśmy gorącą czekoladę, następnie zwiedziliśmy Polanę i Wisła zapora. Wisła położona jest w głębi Beskidu Śląskiego, na północy sąsiaduje z gminą Brenna i Ustroniem, na północnym-wschodzie ze Szczyrkiem, na wschodzie z gminą Lipowa, Radziechowy - Wieprz i Milówka, na południu z gminą Istebna, na zachodzie z Czechami. Centrum Wisły położone jest na wysokości 430 m n.p.m. Otaczające je grzbiety wzgórz przewyższają doliny o 300 do 600 m. Najwyższe wzniesienia: Barania Góra (1220 m n.p.m.) i Stożek Wielki (978 m n.p.m.). Ze źródeł na Baraniej Górze wypływają potoki Czarna i Biała Wisełka, które po połączeniu się i przyjęciu wód potoku Malinka tworzą Wisłę – największą rzekę Polski. W 1843 r. źródła Wisły zwiedził Wincenty Pol – geograf i poeta w jednej osobie. Wycieczki tego typu stały się jeszcze bardziej popularne w drugiej połowie XIX w. Po zakończonym zwiedzaniu urokliwej Wisły w godzinach późno popołudniowych w oczekiwaniu na nasz Happy Bus odwiedziliśmy  pizzerię. Każdy uczestnik przepysznej pizzy serwowanej w tym lokalu mógł się najeść do syta… A pogoda? No cóż! Wszystkiego tak do końca nie da się zaplanować. To nic że pogoda nie dopisała, bo przecież nie jesteśmy z cukru w letnim deszczu też można się fajnie bawić. Nasza wyprawa zakończyła się o godz. 22:15. Dla naszych dzieci to był długi, wspaniały, wspólnie spędzony dzień.

Wycieczka w całości została sfinansowana z dochodu z zabawy, która odbyła się 09.06 w naszej miejscowości. Serdecznie podziękowania od naszych dzieciaków dla  sponsorów i organizatorów.

 

  20180717_190948.jpeg

 

Tekst i fotorelacja – Sołtys Klaudia Gustaw