Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

Wycieczka mieszkańców Miasta i Gminy Kolonowskie

22  lipca br. Burmistrz Urzędu Miasta i Gminy Kolonowskie Pan Norbert Koston wraz z 44 mieszkańcami odwiedził Gminę Murów w ramach wycieczki pt.: „Śladami naszych Przodków”, której organizatorem był Zarząd Gminy DFK.

            Zwiedzanie Gminy Murów rozpoczęło się od wybudowanego w latach 1920-21 Kościoła Parafialnego Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zagwiździu. Ksiądz proboszcz dr Alfred Skrzypek wręcz zauroczył uczestników wycieczki swymi opowieściami o świątyni oraz okolicznych terenach, a także umożliwił obejrzenie zabytkowego ołtarza, który w tym roku poddany został gruntownej renowacji. Następnie Wójt Gminy Murów Pan Andrzej Puławski oprowadził gości po przepięknym parafialnym ogrodzie botanicznym, w tym czasie można było zachwycać się nie tylko mnogością gatunków roślin, ale także ciekawymi anegdotami dotyczącymi historii gminy. Wycieczkowicze mieli możliwość zapoznania się z krążącą wśród okolicznych mieszkańców historią, iż na terenie ogrodu znajduje się miejsce w którym przecinają się systemy energetyczne Ziemi wpływające między innymi na poprawę samopoczucia. Bez względu na to uczestnicy wycieczki bezsprzecznie przyznali, że Ogród Botaniczny przylegający do Kościoła Parafialnego jest jednym z najpiękniejszych zakątków Gminy Murów.

            Kolejnym nie mniej ciekawym etapem wycieczki było zwiedzanie zabytkowego kompleksu Huty Żelaza założonej w 1754 roku przez Króla Pruskiego Fryderyka II Wielkiego oraz Kolonii Friedrichsthal, W rolę przewodnika ponownie wcielił się Pan Andrzej Puławski,  który jako Wójt Gminy jak i wieloletni pasjonat świetnie sprawdził się w tej roli racząc wycieczkowiczów licznymi ciekawostkami. W związku z trwającym remontem na terenie zabytków zwiedzanie było ograniczone, niemniej jednak pozwalało nacieszyć się niezwykłością architektury, zgromadzonymi eksponatami oraz pięknem otaczającej natury. Opowieści Pana Wójta, a także możliwość obejrzenia Kronik Zagwiździa, które prowadzi nieustannie od 32 lat pokazały całe piękno Wsi Zagwiździe oraz jak na przestrzeni lat zmieniała się zarówno ona sama i jej zabytki.

            Pełni wrażeń wycieczkowicze udali się do miejsca niezwykle urokliwego i pełnego zadumy jakim jest malutki poewangelicki cmentarzyk w Bukowie, gdzie zwiedzali grób Arnolda Heinricha Vossa, który zasłużył się dla rozwoju gospodarczego modernizując i budując zakłady hutnicze Największe zainteresowanie budził fakt, iż grób z 1938 roku zachował się w tak świetnym stanie

            Ostatnim etapem dnia pełnego wrażeń była wizyta w Karczmie na Górce w Starych Budkowicach, gdzie zmęczeni, ale zachwyceni urokami Gminy Murów i pełni niesamowitych wrażeń uczestnicy wycieczki mogli spróbować regionalnych potraw.