Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

Dożynki

Dożynki - relacja

W niedzielę 09.09. w naszej miejscowości odbyły się Dożynki.
Gospodarzami tegorocznych Dożynek byli Państwo Maria i Marek Raszkiewicz.

 

O godz. 9:00  Starostowie w przepięknych śląskich strojach w swoich progach  przywitali Ks. Proboszcza Krzysztofa Mroza oraz  wszystkich przybyłych do nich mieszkańców Grabczoka.  Po obrzędach poświęcenia chleba i korony dożynkowej ruszyliśmy procesją do kościoła. Podczas uroczystej mszy św. którą prowadził ks. Krzysztof w asyście Ks. Teofila dziękowaliśmy za tegoroczne plony. Jak co roku taki i w tym po mszy tegoroczni gospodarze dożynek częstowali wszystkich chlebem z solą…

 

 

Dożynki w sposób symboliczny kończą żniwa, wieńcząc tym samym roczny cykl prac polowych. Święto to wyraża podziękowanie za szczęśliwe zbiory i prośbę o urodzaj w przyszłych latach. 

Nie jeden taki kłos, a w szczególności ziarenka zboża stanowią podstawowy składnik do wypieków chleba. Ten chleb razem z wieńcem jest oznaką przeżywania dożynek. Tak nazwa dożynek jak i tradycja związana z tym świętem ma odległą historię. Same dożynki zwane były także obrzynkami, okrężnem, od dawnego obyczaju obchodzenia lub objeżdżania, a więc okrążania pól po zbiorze zboża. Najważniejszym atrybutem tego święta jest wieniec żniwny.

Tekst i fotorelacja - Sołtys Klaudia Gustaw