Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

W dniach od 17 do 20 października 2018 r. pani  Klaudia Gustaw - sołtys wsi Grabczok, miała zaszczyt reprezentować z województwa opolskiego naszą gminę oraz sołectwo Grabczok podczas wyjazdu studyjnego do Brukseli. Wyjazd został zorganizowany przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej z siedzibą we Wrocławiu. Do udziału w wizycie studyjnej zaproszono kobiety - działaczki, zaangażowane w działania obywatelskie na obszarach wiejskich i mniejszych miast z województw dolnośląskiego, lubuskiego i opolskiego.

Relacja z wyjazdu studyjnego pani Klaudii Gustaw:

"Podczas wizyty w Brukseli uczestniczki zapoznały się z działaniami Komisji Europejskiej (dalej: KE) oraz dowiedziały się więcej o podejmowanych inicjatywach takich jak reforma wspólnej polityki rolnej KE, czy też równość płci na rynku pracy. Spotkania w budynku KE odbyły się 18 i 19 (do południa) października. Językiem roboczym wizyty był język polski, osobami prezentującymi działania KE byli polscy urzędnicy Komisji Europejskiej. 19 października o godz. 14: 00 uczestniczki wzięły udział w sesji w Parlamencie Europejskim (dalej: PE) "Nasze drogi do wolności: historia i przyszłość. W stulecie praw kobiet", organizowanej przez biuro polskich posłanek do PE i Stowarzyszenie Kongres Kobiet. W pierwszym dniu całego cyklu spotkań dr Michał Rynkowski, Member of the Legal Service – Służba Prawna przedstawił prezentację pn. "Rola i Funkcjonowanie Komisji Europejskiej w roli politycznego organu wykonawczego UE", natomiast Marzena Guz – Vetter Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji mówiła o aktualnych wyzwaniach Unii Europejskiej. Po obiadowej przerwie odbyło się spotkanie z dr Krzysztofem Nowaczek DG EMPL – Europejki Filar Praw Socjalnych. Podczas tego spotkania dr Stefan Iszkowski przedstawił prezentację na temat Równości Płci na Rynku Pracy. Ostatnim punktem programu spotkań tego dnia był temat o Przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej 2014 -2020 II Filar Rozwoju obszarów wiejskich, którą prowadził Jerzy Plewa - Dyrektor Generalny ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich. W kolejnym dniu wizyty studyjnej odbyło się spotkanie z Katarzyną Janicką Pawłowska przedstawicielka - Dyrekcja Generalna ds. Sprawiedliwości i Konsumentów. O rozwoju Lokalnym Kierowany Społecznie, Możliwość Wsparcia w Ujęciu Regionalnym Dziś i Jutro opowiadał Krzysztof Wójcik – Dyrekcja Generalna ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.

Z okazji stulecia uzyskania przez kobiety praw wyborczych w gmachu PE odbyło się spotkanie z prof. dr hab. Danutą Hübner – przewodniczącą komisji spraw konstytucyjnych oraz Elżbietą Łukacijewską posłanką do Parlamentu Europejskiego. Kolejnym punktem spotkania był panel dyskusyjny pt. „Nasze drogi do wolności” z udziałem prof. dr hab. Małgorzaty Fuszary oraz posłanek do PE : Terry Reintke i Marii Rodrigues. Debatę z udziałem publiczności pn. „Z czego jutro – debata o przyszłości Polski i Europy” prowadziła prof. dr hab. Danuta Hübner, posłanka Elżbiety Łukacijewskiej, prof. Monika Płatek, dr hab. Agnieszka Graff oraz posłanka Joanny Scheuring- Wielgus.

A oto parę informacji o Brukseli:
Bruksela (fr. Bruxelles, nider. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Zenne. Aglomeracja brukselska (w sensie geograficznym) prócz obszaru Regionu Stołecznego Brukseli obejmuje także pewną liczbę gmin flamandzkich. Bruksela jest siedzibą króla i parlamentu belgijskiego, a ponadto jest siedzibą instytucji Unii Europejskiej, NATO i Euroatomu. Ważny ośrodek handlowy, bankowo-finansowy i kulturalno-naukowy kraju. Siedziba dwóch królewskich akademii umiejętności (walońskiej i flamandzkiej), Królewskiej Akademii Sztuki (zał. 1711), Biblioteki Królewskiej (zał. 1837); dwóch uniwersytetów (ULB i VUB), konserwatorium i instytutów naukowo-badawczych, teatrów oraz 30 muzeów.

Pobyt w Brukseli, zapoznanie się z grupą polskich polityków, którzy na co dzień pracują w KE i PE, uczestnictwo w bardzo ciekawych spotkaniach oraz możliwość zwiedzenia najciekawszych miejsc w stolicy Belgii były zarówno dla mnie jak i dla wszystkich pozostałych uczestniczek niesamowitym przeżyciem. Cieszę się ogromnie, że mogłam wziąć udział w wyjeździe studyjnym, równocześnie reprezentując sołectwo Grabczok, jak i naszą gminę Murów w Brukseli."

Pozdrawiam Sołtys Klaudia Gustaw

Tekst i zdjęcia: Sołtys Klaudia Gustaw