Logo BIP Logo ePUAP
 • PL
 • EN
 • DE
 • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

We wrześniu br. Gmina Murów współpracując z Publiczną Szkołą Podstawową w Murowie (dalej: PSP w Murowie) pozyskała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu dotację w kwocie 9 746 zł na dofinansowanie przedsięwzięcia pod nazwą:,,Ziemia woła SOS''. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez społeczność szkolną PSP w Murowie.

Celem projektu było:

 • podnoszenie poziomu wiedzy ekologicznej i kształtowanie postaw proekologicznych wśród dzieci oraz mieszkańców gminy;
 • wzrost poczucia odpowiedzialności za środowisko;
 • uatrakcyjnienie ekologicznych zajęć dydaktycznych w szkole;
 • oraz wdrożenie programów służących ochronie środowiska.

Wstępnym etapem działań był wybór koordynatorów projektu, którzy przygotowali materiały edukacyjne  przeznaczone dla wychowawców każdej z klas. Wychowawcy przeprowadzili zajęcia lekcyjne zgodne z wcześniej przygotowanym scenariuszem pn.: ,,Jesteśmy przyjaciółmi przyrody'', lekcje natomiast zostały przeprowadzone z wykorzystaniem zakupionych pomocy dydaktycznych.

W ramach projektu został przeprowadzony konkurs plastyczny dla uczniów szkoły pod nazwą ,,Jak należy chronić przyrodę''.

Laureatami konkursu zostali:

 • w klasach I-III ;

            1 miejsce Kalina Cichowska,

            2 miejsce Franciszek Duraj,

            3 miejsce Joanna Kopka,

 • w klasach IV-VIII :

            1 miejsce  Alicja Sitkiewicz,

            2 miejsce Julia Złotucha,

            3 miejsce Julia Bacajewska.

Były również wyróżnienia w klasach I-III. Wyróżniony został Bartosz Talacha oraz Sabina Orlik, wśród starszych kolegów wyróżnieni zostali Klaudia Sokalska, Wojciech Lubacz oraz Olga Miękina. Z wszystkich prac konkursowych koordynatorzy przygotowali przepiękną wystawę na terenie całej szkoły.

Starsi wychowankowie PSP w Murowie mieli również okazje wykazać się w konkursie wiedzy teoretycznej pt.:,,Bądź dalEKOwzroczny''. Laureatami konkursu zostali :

 • w klasach IV-VI;

            1 miejsce: Olga Miękina,

            2 miejsce Wiktoria Mikosz,

            3 miejsce Alicja Sitkiewicz,

 • w  klasach VII - VIII           

            1 miejsce Olivia Geriner,

            2 miejsce Bartosz Drobisz,

            3 miejsce Filip Lachowicz.

Uczniowie brali również udział w interaktywnych lekcjach na temat ,,Ochrony Przyrody w Polsce '', które zostały przygotowane i opracowane z wykorzystaniem multimedialnych pomocy dydaktycznych. W ramach projektu zakupione zostały gry edukacyjne pt. „Była sobie ziemia'' oraz ,,Budujemy ekologiczne miasto'', które będą służyły przez następne lata dzieciom spędzającym czas pozalekcyjny w świetlicy szkolnej.

Ukoronowaniem projektu był przemarsz całej społeczności szkolnej ulicami Murowa, który miał miejsce w dniu 26 października br. Uczniowie wraz z kadrą nauczycielską, z uprzednio przygotowanymi transparentami maszerowali przez cały Murów, odwiedzając przy tym Urząd Gminy oraz Publiczne Przedszkole w Murowie edukując młodszych kolegów. Na zakończenie marszu każda klasa na terenie szkoły zasadziła swoją roślinę o którą będzie dbała. Ze swojej strony chciałabym bardzo podziękować całemu gronu pedagogicznemu, przede wszystkim koordynatorom oraz Pani Dyrektor za ogrom pracy, serca i czasu który włożyli w ten projekt. To dzięki waszemu zaangażowaniu i chęci współpracy szkoła pozyskała nową tablicę multimedialną, projektor, programy multimedialne oraz gry edukacyjne, które będą służyć uczniom jeszcze przez następne długie lata.

                                                                                                                                                                             Marta Nowicka                                                                                             (stanowisko ds. ochrony środowiska Urzędu Gminy w Murowie)

 

 

Zdjęcia: Maria Kania