Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

Dni Ochrony Zabytków

Odznakę "Za opiekę nad zabytkami" przyznaje minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa. Otrzymują ją osoby zasłużone w sprawowaniu ochrony zabytków i opieki nad zabytkami.

złota odznaka  [].jpeg złota odznaka [].jpeg

Srebrne wyróżnienia otrzymali: Elżbieta Woźniak i Mariusz Woźniak; Jerzy Wloka; Regina Kalla-Szulc oraz Maksymilian Antkowiak i Mateusz Antkowiak.

Odznaki wręczono podczas wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, który od 1983 roku jest obchodzony na całym świecie. Celem święta jest przede wszystkim przybliżenie społeczeństwu problemów ochrony spuścizny minionych pokoleń. W Polsce ideą obchodów jest prezentowanie dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego oraz uhonorowanie konserwatorów, opiekunów i właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do opieki nad nimi.

Podczas uroczystości Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Iwona Solisz przedstawiła też opolskiego laureata ministerialnego konkursu „Zabytek Zadbany" - żelazny most wiszący w Ozimku, oraz pozostałych wyróżnionych w ogólnopolskim konkursie: małą młotownię z huty żelaza w Zagwiździu; willę Hermana Fränkla w Prudniku; oraz Dom Pomocy Społecznej - zamek w Prószkowie.