Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

Informacja dot. przewozu niezdolnych do transportu zwierząt

W związku z koniecznością uszczelnienia nadzoru nad krajowym transportem zwierząt, wynikającą z ujawnienia procederu nielegalnego przewozu bydła niezdolnego do transportu, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Opolu informuje, że transport zwierząt w sposób powodujący zbędne cierpienie i stres jest uznawany za znęcanie się nad zwierzętami i jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3, na podstawie art. 35 ust. 1a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 122).

Przepis zawarty w pkt 2 rozdziału I, załącznika 1 ww. rozporządzenia wskazuje, że zwierzęta ranne, chore lub w złej kondycji uznawane są za niezdolne do transportu w szczególności, gdy nie mogą się samodzielnie poruszać bez bólu lub nie mogą poruszać się bez pomocy.

Ponadto, należy zauważyć, że zwierzęta, które nie mogą poruszać się samodzielnie musiały by zostać wciągnięte do samochodu, co jest niezgodne z pkt 1.8 rozdziału III zał. 1 ww. rozporządzenia.

Powyższe powoduje, że niemożliwy jest zgodny z prawem przewóz zwierzęcia pourazowego (tj. rannego, ze złamaną kończyną itp.). Takie zwierzę powinno zostać poddane ubojowi z konieczności w gospodarstwie i dopiero tusza zwierzęcia powinna zostać przetransportowana do rzeźni.

W związku z powyższym, w przypadku powzięcia informacji o przewożeniu zwierzęcia pourazowego (tj. rannego, ze złamaną kończyną itp.) proszę o przekazanie tej informacji do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Opolu.

insp. wet.png