Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

Turniej ekologiczny

 

W organizacji pomogli również: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Opolu oraz Państwowa Straż Łowiecka w Opolu.
Celem turnieju było promowanie walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych Stobrawskiego PK, poszerzenie praktycznej wiedzy z zakresu ochrony przyrody i środowiska, jak również rozbudzenie zamiłowania oraz szacunku do przyrody. 
Zwycięzcy III TT.jpeg Drużyna z Murowa na trasi.jpeg
 
 
Do turnieju zgłosiło się 14 szkół (w tym dwie z Gminy Murów: SP z Murowa oraz SP ze Starych Budkowic), z której każda była reprezentowana przez trzech uczniów - zwycięzców etapu szkolnego, w którym łącznie wzięło udział 155 osób.
 
Star i meta miały miejsce na terenie XVIII wiecznej Huty w Zagwiździu. Po tym niezwykłym zabytku drużyny czekające na start oprowadził regionalista Pan Rudolf Mohlek za co serdecznie dziękujemy. Uczestnicy mieli do pokonania 3 kilometrową trasę prowadzącą przez malownicze tereny w dolinie Budkowiczanki, pomiędzy Murowem a Zagwiździem. Przepiękna jesienna pogoda w połączeniu z otaczającym nas krajobrazem sprawiły, iż tegoroczna edycja miała niezwykły klimat. Na trasie rozmieszczono 6 punktów tematycznych, gdzie uczniowie mogli wykazać się wiedzą z zakresu ochrony przyrody, biologii, geografii oraz ekologii. Sprawdziliśmy wiedzę uczniów z rozpoznawania m.in. chronionych gatunków roślin występujących na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, ryb oraz głosów ptaków, które przysporzyły uczniom największych kłopotów. Uczestnicy turnieju mieli wspaniałą sposobność wykorzystania wiedzy teoretycznej nabytej w szkole, podczas wykonywania zadań praktycznych w terenie.

Na mecie na uczestników czekał gorący poczęstunek, który został ufundowany przez Gminę Murów.
Po podsumowaniu wyników nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów i nagród, których fundatorem był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, Gmina Murów, RDOŚ Opole oraz Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych.
 
Klasyfikacja turnieju:
I miejsce - Szkoła Podstawowa w Bąkowicach,
w składzie: Jakub Stebnicki, Anna Terlecka, Wiktoria Kosno.
Opiekun drużyny: Andrzej Piwowarczyk.
II miejsce - Zespół Szkół w Czarnowąsach,
w składzie: Julia Niedzwiedz, Joanna Langer, Sabina Kornek.
Opiekun drużyny: Maria Goczoł – Gontarek
III miejsce - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Łubnianach,
w składzie: Zofia Sobków, Anna Sowa, Łucja Trela.
Opiekun drużyny: Bożena Morawska - Jednoróg.
Drużyna ze Starych Budkowic zajęła bardzo dobre 7 miejsce natomiast drużyna z Murowa została sklasyfikowana poza pierwszą dziesiątką.