Konferencja w "Farskiej Stodole" szczyciła się bogatym programem serii wykładów i prezentacji z powodzeniem zrealizowanych projektów z dziedziny zachowania i pielęgnowania dziedzictwa kulturowego wsi.
Udział w konferencji wzięli specjaliści z instytucji działających w regionie na rzecz dziedzictwa kulturowego, naukowcy, jak i przedstawicielie lokalnych społeczności województw - opolskiego i śląskiego. W gronie przybyłych gości znaleźli się liderzy grup Odnowy Wsi, sołtysi, reprezentanci organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele samorządów.
Uczestników konferencji powitali p. Justyna Duriasz-Bułkak z Fundacji Wspomagania Wsi i p. Ryszard Wilczyński, Wojewoda Opolski. Następnie p. Róża Zgorzelska - lider Biedrzychowic i gospodarz miejsca, opowiedziała o historii Farskiej Stodoły.
P. Justyna Duriasz-Bułhak z Fundacji Wspomagania Wsi
P.Róża Zgorzelska, gospodarz "Farskiej Stodoły"
Pierwszy dzień konferencji uświetniła swoją obecnością prof. Dorota Simonides, wygłaszając interesujący i pouczający wykład nt. dziedzictwa kulturowego, jako elementu tożsamości Śląska.
Prof. Dorota Simonides podczas wykładu
Ponadto o krajobrazie i wiejskiej przestrzeni, jako elementach dziedzictwa kulturowego opowiedzieli dr hab. Irena Niedźwiedzka-Filipiak i dr Zbigniew Kuriata z Instytutu Architektury Krajobrazu, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W panelu naukowym zaprezentowały się również p. Iwona Solisz, Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, p. Barbara Klajmon z Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie oraz p. Maria Burian, kierownik Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Opolu.
P.Iwona Solisz, Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków
P.Maria Burian, kierownik Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Opolu
Gminę Murów podczas konferencji reprezentował p. Wójt - Andrzej Puławski oraz p. Maria Kania, pracownik urzędu gminy ds. promocji i funduszy unijnych. Na zaproszenie organizatora p. Kania przygotowała prezentację jednego ze zrealizowanych projektów z zakresu kultywowania dziedzictwa wiejskiego na terenie Gminy Murów. Wybór padł tutaj na projekt i koncepję gry terenowej pt. "Poznaj zabytki Zagwiździa" opracowany przez młodzież gimnazjalną z Zagwiździa.
P.Maria Kania prezentuje projekt gry terenowej "Poznaj zabytki Zagwiździa"
Drugi dzień konferencji rozpoczął p.Ryszard Wilczyński - Wojewoda Opolski prezentując koncepcję "Sieci Najciekawszych Wsi". W związku z ww. koncepcją wojewoda przytoczył opracowaną mapę trasy gry terenowej jako dobry sposób na udostępnienie zasobów historyczno-kulturowych miejscowości.
Gospodarze konferencji - p. Róża Zgorzelska i mieszkańcy Biedrzychowic zadbali również o bogaty program towarzyszący całego spotkania. Pan Krystian Połomski z Fundacji Wspomagania Wsi ubrał ten aspekt konferencji w następujące słowa:
"Byliśmy mile zaskoczeni kilkoma niespodziankami, jakie przygotowała dla nas pani Róża Zgorzelska. Każda z atrakcji naturalnie komponowała się z poszczególnymi elementami konferencji. Mieliśmy okazję wysłuchać dwóch monologów, zaprezentowanych przez dzieci z miejscowej szkoły – oczywiście w przepięknej gwarze śląskiej. Pełne humoru występy przeniosły nas w świat lokalnej tradycji związanej z lanym poniedziałkiem i zamiłowaniem do gołębi. Nie zabrakło także zabawnej poezji w języku niemieckim oraz koncertu biedrzychowickiej orkiestry dętej. Chętni mogli także zwiedzić tę malowniczą miejscowość, podróżując w zabytkowej bryczce zaprzężonej w szczególnej urody konie ze skandynawskim rodowodem".
Młoda mieszkanka Biedrzychowic podczas swojego występu w pięknej gwarze śląskiej.
Tradycyjny strój dziewczynki z Biedrzychowic
Relacje z konferecji w Biedrzychowicach również na stronach:
1). Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Opolu: kliknij tutaj
2). Witryny Wiejskiej: kliknij tutaj
Farska Stodoła w ujęciach podczas konferencji: