Logo BIP Logo ePUAP
 • PL
 • EN
 • DE
 • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

Aktualności 2022 Grabczok

 • Zapowiedz wydarzeń …

  info.png

       Zapraszamy naszych mieszkańców do udziału w wydarzeniach, które odbędą się w naszej miejscowości  w drugiej połowie  2022 roku.

  1. 17.06 – piątek, sprzątanie wokół kościoła i w kościele mycie okien część II Grabczoka ( od Państwa Staś do Państwa Murach) w środę 22.06 przygotowanie dekoracji w kościele.
  2. 23.06 – czwartek, Jubileusz 60 lat święceń Kapłańskich Ks. Teofila Cyrys. Msza św. W kościele w Grabczoku o godz. 19.00
  3. 26.06 – niedziela,  Odpust.  Suma  Odpustowa  w kościele pw. Jana Chrzciciela o godz. 11.00
  4. 01- 07 – piątek,  rozpoczęcie wakacji, wycieczka rowerowa dla naszych dzieci i młodzieży do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Ładzy.  Ze względów organizacyjnych proszę o zapisy do środy 29.06 br. O szczegółach będę informować na bieżąco.
  5. 10.07 – niedziela, wycieczka rowerowa dla Wszystkich naszych  mieszkańców.                    
   Trasa : Grabczok – Radomierowice zwiedzanie zabytkowego kościoła – Bożejów park linowy – Grabczok zakończenie wycieczki ze wspólnym ogniskiem na placu zabaw. Ze wzglądów organizacyjnych proszę o zapisy do środy 06.07 br.
  6. 27.08 sobota, zakończenie wakacji piknik, ognisko na placu zabaw gry i zabawy dla najmłodszych
  7. 04.09 niedziela,  Msza św. Dożynkowa, Dziękczynna za tegoroczne plony… w kościele o godz. 9.15
  8. 11.11 piątek, Obchody dnia św. Marcina, start godz. 15.00 po przejściu ognisko na placu zabaw tak jak w ubiegłych latach…
  9. 23.12 piątek, po mszy św. przygotowanie dekoracji bożonarodzeniowej w kościele, część II Grabczoka (od Państwa  Staś do Państwa Murach)
  10. 31.12 sobota, świetlica - Bal Sylwestrowy z DJ. Rico J

   

  O szczegółach spotkań lub ewentualnych zmianach będę informować na bieżąco.

  Pozdrawiam serdecznie – Sołtys Klaudia Gustaw

  Zobacz więcej
  Data publikacji: 03-06-2022 07:39
 • Nowe urządzenia na placu zabaw

  nowa zjeżdżalnia wokół której widać dzieci

       W czwartek 12. 05 zostały zamontowane dwa kolejne urządzenia na naszym placu zabaw. Nowa, kolorowa zjeżdżalnia oraz drabinki, które w tym roku zostały zamontowane zakończyły nasz drugi i ostatni etap modernizacji placu zabaw. Urządzenia zostały zakupione ze środków Funduszu Sołeckiego. W celu poprawienia bezpieczeństwa naszych milusińskich w piątek 14.05 pod zjeżdżalnię został dowieziony i uzupełniony piasek. Przy tej okazji uzupełnione zostało też piaskiem boisko do siatkówki na naszym „Gani Pampku”. Ogromne podziękowania dla naszej młodzieży, która zaangażowała się rewitalizację i prace porządkowe do przygotowania boiska na nowy nadchodzący sezon i pomocy przy rozplantowaniu piachu. Panu Michałowi dziękujemy za transport i dostawę piasku, Panom – Markowi i Krzysztofowi za naprawienie siatki.

  Naszym dzieciakom i naszej młodzieży życzymy fajnej zabawy, oraz niezapomnianych, wspólnie spędzonych chwil w nadchodzących już niedługo letnich wakacjach 2022…

  Teks i fotorelacja – Sołtys Klaudia Gustaw

   

  Zobacz więcej
  Data publikacji: 24-05-2022 14:51
 • W Naszym Kościele i kapliczce

  Na zdjęciu jest wnętrze nowo pomalowanego kościoła w Grabczoku, po bokach ławki

       W dniach od 09 -13.05 w Naszym kościółku odbywały się prace związane z odświeżeniem i odmalowanie jego wnętrza.

  W tym samym czasie w naszej kapliczce, dzwonnicy zostały również przeprowadzone drobne remonty… mamy nową figurke Matki Boskiej Fatimskiej. Serdeczne podziękowania dla fundatorów, wykonawców, mieszkańców zaangażowanych w te przedsięwzięcia oraz wszystkim mieszkańcom którzy dbają o wszystkie kapliczki w naszej miejscowości.

  Tekst i fotorelacja – Sołtys Klaudia Gustaw

   

  Zobacz więcej
  Data publikacji: 19-05-2022 09:15
 • Majówka w Mańczoku 2022

  zdjęcie grupowe wszystkich uczestników Majówki w Mańczoku

     W sobotę 07.05 odbyła się Majówka w Mańczoku.

  Nabożeństwo Majowe przy kapliczce w Mańczoku rozpoczęło się o godz. 16.00. Ks. Proboszcz Krzysztof Mróz oraz Ks. Teofil wspólnie odprawili nabożeństwo w której uczestniczyło około 60 osób. Byli to mieszkańcy z Łubnian, Jełowej, Brynicy, Grabczoka i Mańczoka. Po nabożeństwie dla Wszystkich uczestników został przygotowany poczęstunek, kawa i pyszne ciasto, podczas którego odbyło się wspólne pogawędki tak długo wyczekiwane po dwuletniej przerwie … było naprawdę przyjemnie …. Pogoda też dopisała.

  Serdeczne podziękowania dla Ks. Krzysztofa i Ks. Teofil za odprawienie nabożeństwa majowego dla wszystkich przybyłych za uczestnictwo w nabożeństwie, TSKN za sfinansowanie poczęstunku i dekoracji przy kapliczce oraz Radzie Sołeckiej Grabczoka za pomoc w organizacji.

  Teks i fotorelacja – Sołtys Klaudia Gustaw

   

  Zobacz więcej
  Data publikacji: 19-05-2022 08:10
 • Podatki od gruntów 2022

  bilon.jpeg

       W poniedziałek 14.03 i wtorek 15.03 w świetlicy w godz. Od 17.00 do 19.00 można płacić podatki od gruntów oraz składki członkowskie Mniejszości Niemieckiej. W tym czasie można będzie również składać deklaracje dotyczące źródeł ciepła i źródeł spalanie paliwa.

   

  Zobacz więcej
  Data publikacji: 14-03-2022 13:03
 • Babski Comber 2022

  Grupa wesołych Pań w kolorowych strojach, zdjęcie grupowe wszystkich uczestniczek babskiego Combru

      W sobotę 26.02 w świetlicy w Grabczoku odbył się Babski comber.

  Po rocznej przerwie spowodowanej epidemią, nasze panie po raz kolejny mogły się spotkać, wspólnie pośpiewać i cieszyć się razem spędzonym czasem. Były tańce, gry i zabawy, które trwały do późnych godzin nocnych…

  W przeszłości końcówka karnawału, czyli tzw. łostatki, a zwłaszcza Tłusty Czwartek, były czasem kobiecych zabaw.  Przedstawicielki płci pięknej w różnym wieku spotykały się, bawiąc, żartując i zasiadając przy stole z karnawałowymi przysmakami.  Niejednokrotnie te zapustne spotkania były obficie zakrapiane alkoholem. Podczas kobiecych spotkań odbywało się przyjęcie do grona mężatek kobiet, które wyszły za mąż w ciągu ostatniego roku. Młode żony musiały wkupić się do grona starszych częstując wódką. Dziś śladem po tych dawnych zabawach w gronie kobiecym jest wciąż żywy zwyczaj nazywany babskim combrem.  Są to biesiady, które odbywają się najczęściej w okolicach Barbórki (4 grudnia) lub Dnia Kobiet (8 marca). Czasami babskie combry organizowane są na łostatki, czyli na zakończenie karnawału. Zwyczaj babskiego combru popularny jest zwłaszcza w śląskich środowiskach, gdzie jest żeńskim odpowiednikiem gwarków, czyli  karczm piwnych, w których uczestniczą tylko mężczyźni. Babski comber nazywany jest czasami spotkaniem gwarzyc.

  Tekst i fotorelacja – Sołtys Klaudia Gustaw

   

  Zobacz więcej
  Data publikacji: 14-03-2022 12:55
 • Relacja z warsztatów makramy

  uczestniczki warsztatów makramy.jpeg

        W środę 26.01 w świetlicy wiejskiej odbyły się kolejne warsztaty. Tym razem pletliśmy ze sznurków ozdobne wiszące makramy doniczkowe. Uczestniczki warsztatów były bardzo zadowolone ze swojej pracy jak i swojej prowadzącej warsztaty - pani Agnieszki z My Macrame Boutique!

  Dziękujemy Pani Agnieszce za przekazaną wiedzę na temat makramów, tę teoretyczną i praktyczną jak również pani Marii Kani za sfinansowanie działań ze środków projektu LOWE oraz przepyszny poczęstunek!

   

  Tekst i fotorelacja

  Sołtys – Klaudia Gustaw

   

  Zobacz więcej
  Data publikacji: 28-01-2022 13:12
 • Relacja z warsztatów z tworzenie witraży

  grupa uczestników warsztatów tworzenia witraży.jpeg

        W piątek 14.01 w świetlicy w Grabczoku odbyły się warsztaty tworzenia witraży.

  Pod czujnym okiem pana Marka Chojnackiego z MACH 61 - Małe Formy Witrażowe mieliśmy okazję nauczyć się trudnej sztuki obróbki szkła. Była to dla nas niesamowita przygoda podczas której dowiedzieliśmy się mnóstwo ciekawostek związanych z tworzeniem witrażu!

  Dziękujemy panu Markowi za prowadzenie warsztatów oraz pani Marii Kani za sfinansowanie działań ze środków projektu LOWE oraz przepyszny poczęstunek!

   

  Zobacz więcej
  Data publikacji: 25-01-2022 10:27