Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

Akcja wiosenna

Akcja sadzenia wierzby w Publicznym Gimnazjum w Zagwiźdzu rozpoczęła się wykładem Pana Michała Stelmaszyk, specjalisty d.s.edukacji Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Gimnazjaliści zapoznali się podczas wykładu ze specyfiką i rolą w przyrodzie tego już symbolicznego dla polskiego krajobrazu drzewa. 
Wybraną metodą sadzenia wierzby była metoda stosująca żywokoły (grube pędy wierzbowe pozyskiwane podczas ogławiania wierzb).
Po wykładzie Dyrektor PG w Zagwiździu, Pani Gabriela Kania przekazała uczniom sporządzone przez Urząd Gminy Murów laminowane etykiety z informacją o nadanej przez gimnazjalistów nazwie danej wierzby. Uczniowie biorący udział w akcji przejęli honorowy patronat nad daną, zasadzoną wierzbą.
Po rozdaniu etykiet grupa uczniów z pracownikami Stobrawskiego Parku Krajobrazowego udała się na przyległy do gimnazjum podmokły teren na którym sadzono żywokoły wierzbowe. Demonstrację sadzenia żywokołów wierzbowych przeprowadził specjalista d.s. ochrony przyrody - Pan Grzegorz Racheniuk, pracownik Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Pod jego czujnym okiem gimnazjaliści zasadzili łącznie ok. 40 żywokołów, które z czasem mają sansę przeobrazić się w charakterystyczne głowiaste wierzby, upiekszające gimnazjalny teren w Zagwiździu.
Jest to pierwsza tego typu akcja sadzenia wierzby sektora szkolnego na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.

Więcej informacji nt. specyfiki wierzb i metod sadzenia:
www.bocian.org.pl/o-wierzbach

Oraz relacja z akcji sadzenia wierzby Stobrawskiego Parku Krajobrazowego:
spk.zopk.pl/index.php

Fotorelacja z akcji sadzenia wierzby:

Wykład pracownika Stobrawskiego Parku Krajobrazowego_1 Wykład pracownika Stobrawskiego Parku Krajobrazowego_2   Rozdanie etykiet z informacjami o opiekunach danej wierzby i jej nadanej nazwie
Przejście na teren sadzenia wierzb nieopodal budynku gimnazjum w Zagwiździu Pracownik Stobrawkiego Parku Krajobrazowego demonstruje sadzenie wierzby Pracownik Stobrawkiego Parku Krajobrazowego demonstruje sadzenie wierzby
Gimnazjaliści rozpoczynają pracę Żywokoły w akcji Teren pod sadzenie wierzb
             Gimnazjaliści w akcji-_1 Gimnazjaliści w akcji_2 DSC_1228.jpeg

Dodatkowym działaniem w kierunku ochrony bioróżnorodności na terenie Gminy Murów jest projekt budowy domków dla pożytecznych owadów, realizowany na zajęciach technicznych dla gimnazjalistów PG w Zagwiździu.
                                   
                                    Efekty zajęć technicznych PG w Zagwiździu-domki dla pożytecznych owadów