Logo BIP Logo ePUAP
 • PL
 • EN
 • DE
 • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

Europejskie Dni Dziedzictwa i Dożynki

Organizatorami tegorocznej edycji EDD 2013 był Urząd Gminy w Murowie, sołectwo Zagwiździe oraz Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (NSPJ) w Zagwiździu, a patronat nad towarzyszącymi imprezami przejął m.in. Stobrawski Park Krajobrazowy oraz Nadleśnictwo Kup i Turawa.  


W pierwszy dzień obchodów EDD 2013, w sobotę Urząd Gminy w Murowie
zorganizował imprezę społeczno-sportową ze współudziałem Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS Opole. W II-im Wojewódzkim Biegu Przełajowym o Puchar Borsuka wzięła udział młodzież gimnazjalna oraz zwolennicy długodystansowych biegów. Największa liczba uczestników tejże imprezy wzięła udział w 12 km biegu przełajowym w kierunku historycznej Wilczej Budy na pograniczu gmin Murowa i Pokoju.

Ponadto Urząd Gminy w Murowie zorganizował w drugi dzień obchodów zwiedzanie kompleksu zabytkowej Huty Żeliwa w Zagwiździu z przewodnikiem, nawiązując tym samym do hasła przewodniego obchodów – „Nie od razu Polskę zbudowano”. Zwiedzający zapoznali się w tym dniu z bogatą historią powstania lokalnego przemysłu hutniczego i wraz z nim osady robotniczej, dzisiejszego sołectwa Zagwiździe – wówczas kolonii Friedrichsthal, nazwanej ku czci króla Prus– Friedricha Wilhelma II.

Imprezą towarzyszącą był Kiermasz Produktu Lokalnego, skupiający lokalnych artystów, twórców rękodzieła i producentów żywności naturalnej, pochodzących i pracujących na terenie gminy Murów. Okazję do zaprezentowania swoich wyrobów i produktów miała m.in. murowska malarka – p. Maria Caban, pochodząca z Murowa etnograf – p. Magdalena Nawrot, prezentująca wyroby tkackie, tkane na oryginalnym XIX – wiecznym krośnie, dalej pan Krawczyk ze swoimi wyrobami, znanej i cenionej już w okolicy pasieki oraz pani Littmann z Zagwiździa wraz ze swoimi wyrobami koronkarskimi. 

W tym samym dniu Parafia pw. NSPJ w Zagwiździu oferowała uczestnikom obchodów rozgrywkę gry terenowej „Poznaj zabytki Zagwiździa”, dzięki której biorący w niej udział mogli zapoznać się ze znaczącymi zasobami historyczno-kulturowymi sołectwa Zagwiździe. Wspomniania gra obejmuje w swojej koncepcji i zasięgu terytorialnym wszystkie ważne zabytki i wartościowe pod względem architektonicznym obiekty i budowle miejscowości. Gra „Poznaj zabytki Zagwiździa” – kolejny raz zweryfikowana jako świetny sposób na udostępnianie odbiorcom-zwiedzającym zasobów historyczno-kulturowych została uprzednio uhonorowana w 2011 roku jako najlepsza gra terenowa w kategorii wiekowej 13-15 lat w konkursie „Graj w dziedzictwo” przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.    

Sołectwo Zagwiździe wraz z Radą Sołecką oraz Radą Parafialną przyczyniło się do charakterystycznego dla regionu społeczno - kulturalnego aspektu obchodów i przygotowało obszerny program Dożynek Wiejskich wraz ze scenicznym występem kabaretu „Amatory”. W ramach dożynek zorganizowano zarówno dla najmłodszych, jak i starszych uczestników liczne zabawy i konkursy wiedzy, jak np. konkurs nt. gatunków roślin segetalnych oraz ruderalnych, które mając działanie lecznicze są jeszcze dobrze znane naszym babkom i starkom. Zwieńczeniem tegorocznych dożynek był jednak występ kabaretu „Amatory” w składzie Rady Sołeckiej Zagwiździa. W związku z m.in. Rokiem Wiary, jakim był rok 2013 aktorzy-amatorzy przedstawili trudny początek dziejów chrześcijaństwa, nawiązując tym samym do religijności i wiary swoich przodków, jak i dzisiejszego nastawienia społeczności lokalnej do istotnego aspektu swojego życia, jakim jest przynależność duchowa do chrześcijańskich korzeni kościoła katolickiego.

Podsumowując tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 2013 należy dodać, iż cieszyły się one dużym powodzeniem wśród mieszkańców, jak i zwiedzających w tych dniach gminę Murów.
  

Program Dożynek:

 

 
 • uroczyste powitanie gości
 • występ zespołu „Ligockie wrzosy”
 • I tura konkursu ulic
 • występ kabaretowy „Bayerok aus Klapac”
 • II tura konkursu ulic
 • występ zespołu „Ligockie wrzosy”
 • III tura konkursu ulic
 • występ kabaretowy „Bayerok aus Klapac”
 • IV tura konkursu ulic i ogłoszenie wyników
 • występ kabaretu „Amatory”
 • zabawa taneczna

  Plakat 2.jpeg


  Fotorelacja:

  Oficjalne rozpoczęcie Dożynek Wiejskich sołectwa Zagwiździe oraz Europejskich Dni Dziedzictwa 2013 (EDD 2013)

  DSC_0011 [Rozdzielczość Pulpitu].jpeg
  DSC_0015 [Rozdzielczość Pulpitu].jpeg

  W programie przewidziano dla najmłodszych uczestników niedzielnej imprezy liczne konkursy i zabawy. Animator spisał się na medal!

  DSC_0017 [Rozdzielczość Pulpitu].jpeg
  DSC_0118 [Rozdzielczość Pulpitu].jpeg
  DSC_0086 [Rozdzielczość Pulpitu].jpeg
  DSC_0065 [Rozdzielczość Pulpitu].jpeg
  DSC_0087 [Rozdzielczość Pulpitu].jpeg

  Niemałą atrakcją tegorocznych dożynek wiejskich oraz EDD 2013 był Kiermasz Produktu Lokalnego z zaproszonymi mieszkańcami Gminy Murów, reprezentujących lokalne rękodzieło.

  DSC_0032 [Rozdzielczość Pulpitu].jpeg
  DSC_0049 [Rozdzielczość Pulpitu].jpeg
  DSC_0047 [Rozdzielczość Pulpitu].jpeg
  DSC_0045 [Rozdzielczość Pulpitu].jpeg
  DSC_0052 [Rozdzielczość Pulpitu].jpeg
  DSC_0044 [Rozdzielczość Pulpitu].jpeg
  DSC_0036 [Rozdzielczość Pulpitu].jpeg
  DSC_0059 [Rozdzielczość Pulpitu].jpeg


  Ponadto gości zabawiał "Bayerok aus Klapac" oraz Panie z zespołu „Ligockie wrzosy”.

  DSC_0098 [Rozdzielczość Pulpitu].jpeg
  DSC_0140 [Rozdzielczość Pulpitu].jpeg
  DSC_0030 [Rozdzielczość Pulpitu].jpeg
  DSC_0072 [Rozdzielczość Pulpitu].jpeg

  Zainteresowaniem cieszył się również pokaz płukania złota mincerza - Pana Ćwiertnia, który ponoć znalazł złoto w naszej rzece Budkowiczance i z tej okazji wybije nam złotą monetę okolicznościową!

  DSC_0058 [Rozdzielczość Pulpitu].jpeg
  DSC_0034 [Rozdzielczość Pulpitu].jpeg

  Punktem kulminacyjnym tegorocznych Dożynek Wiejskich był jednak występ kabaretu "Amatory" w składzie Rady Sołeckiej Zagwiździa.

  DSC_0123 [Rozdzielczość Pulpitu].jpeg
  DSC_0127 [Rozdzielczość Pulpitu].jpeg
  DSC_0133 [Rozdzielczość Pulpitu].jpeg
  DSC_0136 [Rozdzielczość Pulpitu].jpeg

  Wybrane momenty niedzielnej imprezy:

  DSC_0082 [Rozdzielczość Pulpitu].jpeg
  DSC_0119 [Rozdzielczość Pulpitu].jpeg
  DSC_0120 [Rozdzielczość Pulpitu].jpeg
  DSC_0006 [Rozdzielczość Pulpitu].jpeg
  DSC_0093 [Rozdzielczość Pulpitu].jpeg
  DSC_0149 [Rozdzielczość Pulpitu].jpeg
  DSC_0156 [Rozdzielczość Pulpitu].jpeg
  DSC_0160 [Rozdzielczość Pulpitu].jpeg