Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

Finał Tonów Zdrowia oraz Biała Sobota w Opolskim Centrum Onkologii

W ramach finału  kilkutygodniowej kampanii profilaktycznej „Tony Zdrowia”, której pomysłodawcą jest, przypomnijmy, opolski kardiolog Marek Kania oraz lekarze skupieni wokół Projektu „Doktor Band” przy Opolskiej Izbie Lekarskiej. Kampania została zainicjowana pod koniec sierpnia br. pod hasłem „Profilaktyka i niepełnosprawność w chorobach cywilizacyjnych”, a jej celem jest uzmysłowienie społeczeństwu, że profilaktyka i prozdrowotny styl życia stanowi sedno indywidualnych starań każdego z nas na rzecz własnego zdrowia , a zwłaszcza dwóm największym zdrowotnym zagrożeniom cywilizacyjnym: chorobom układu krążenia, nowotworom oraz niepełnosprawności. Bo to od nas, pacjentów i potencjalnych pacjentów, a nie tylko od lekarzy (czy, szerzej, systemu opieki zdrowotnej), zależy długość i jakość życia każdego z nas z osobna. 

I tak w sobotę, 19 października, jak zwykle od rana w nowym pawilonie poradnianym OCO (różowy z zielonymi oknami), w godz. 8-18(rejestracja czynna od godz. 7, należy okazać dowód osobisty), w Pracowni Mammograficznej zainteresowane panie w wieku 50-69 lat będą mogły wykonać mammografię w ramach programu przesiewowego (skryningowego, dla ubezpieczonych bezpłatnie, co 2 lata). Do dyspozycji zainteresowanych będą również materiały edukacyjne na temat prowadzonych przez  OCO programów zdrowotnych oraz upominki dla pań po wykonaniu przez nie mammografii skryningowej (m.in. długopisy, torby, parasole, odzież reklamowa - do wyczerpania).

Dodatkowo, zarówno kobiety jak i mężczyźni (nie ma ograniczeń wiekowych), w godz. 10-13 będą mogli skorzystać z porad lekarzy kardiologów, a także zbadać ciśnienie krwi, poziom cholesterolu oraz cukru.

Po zakończeniu badań odbędzie się konferencja naukowa, poświęcona m.in. szczególnemu znaczeniu badań skryningowych w profilaktyce nowotworowej oraz zdrowemu stylowi życia w profilaktyce kardiologicznej. Gościem specjalnym będzie prof. Jerzy Woy-Woyciechowski, nie tylko znany lekarz, ale i muzyk (autor  wielu przebojów, m.in. hitu sprzed lat pt. „Goniąc kormorany” , śpiewanego przez Piotra Szczepanika). Konferencja rozpocznie się o godz. 16 w sali konferencyjnej Zakładu Radioterapii Opolskiego Centrum Onkologii.

Obchody Dnia Walki z Rakiem Piersi oraz kampanię profilaktyczną „Tony Zdrowia” zakończy koncert „Sztuka nie tylko lekarska”, w którym wezmą udział muzykujący lekarze z kilku ośrodków w kraju, a nawet zagranicy,  grający solo, w zespołach oraz śpiewający w chórach, a firmowanych przez Projekt „Doktor Band”, m.in. Blues Doctor, Chór bez Krtani, Chór Medicantos, Muzykanty, Reanimators. Gwiazdą koncertu będzie Kuba Sienkiewicz , lider zespołu „Elektryczne Gitary” , notabene również lekarz.