Komunikat w sprawie zapewnienia ochrony medycznej mieszkańcom gminy Murów
Zapraszam wszystkich mieszkańców do zapoznania się ze szczegółowym opisem sytuacji związanej z chaosem organizacyjnym w Przychodni Herkules. Obowiązkiem władz gminy jest zapewnienie wszystkim mieszkańcom stabilnego, równego i pełnego dostępu do opieki zdrowotnej. Poniżej zaprezentowana jest także wizja organizacji i poszerzenia zakresu świadczeń medycznych wg przyjętego planu działania.
Ponieważ od lat do Gminy spływały liczne skargi i prośby o interwencje w sprawie uchybień w funkcjonowaniu Przychodni Herkules prowadzonej przez lek. J. Błońskiego, a prowadzone rozmowy i zgłaszane postulaty mieszkańców nie były przez niego brane pod uwagę – Rada Gminy, Członkowie Komisji Zdrowia, Wójt i zainteresowane tematem osoby – zmuszone były powziąć kroki prowadzące do uporządkowania tych kwestii.
Podjęte decyzje oparte są o prowadzone od długiego czasu rozmowy, negocjacje, ustalenia – potwierdzone protokołami, a także umowy i postanowienia, które nie były i nie są respektowane przez właściciela Przychodni. Jedyną i niezmienną intencją Gminy jest zagwarantowanie obecnie i w perspektywie kilku lat – stabilnej opieki i ochrony zdrowotnej dla mieszkańców i dla szkół przy jednoczesnym rozwinięciu zakresu świadczeń specjalistów, których dotychczasowa przychodnia nie zapewniała. Równoległym celem jest wyeliminowanie nieprawidłowości związanych z chaosem organizacyjnym obecnej przychodni i łamaniem standardów komunikacji z pacjentami, na które skarżą się mieszkańcy.
W czym problem? 2 godziny zamiast 6.
Przychodnia Herkules zgodnie z podpisaną umową i normami NFZ ma obowiązek gwarantować dostęp do świadczeń zdrowotnych w wymiarze – 6 godzin dziennie, we wszystkie dni robocze, przy czym jeden dzień w tygodniu do godz. 18:00.
Niestety przychodnia mająca zagwarantować dostęp do lekarza – 6 godzin dziennie (9.00 – 15.00), każdego dnia roboczego - funkcjonuje nieregularnie. Lekarz J. Błoński pojawia się najczęściej po 13.00, około 13.30 i przyjmuje przez ok 1,5-2 godziny. Wynika z tego, że połowa opłacanego lekarzowi czasu pracy na rzecz mieszkańców – jest fikcją? Idąc dalej - w godzinach swojej nieobecności lekarz nie zapewnia też żadnego zastępstwa. Nie możemy udawać, że nie widzimy i nie wiemy o tym, że wizyty lekarskie notorycznie rozpoczynają się z kilkugodzinnym opóźnieniem.
Pacjenci czekający na lekarza, wyrażając swoje niezadowolenie z faktu parogodzinnych spóźnień i konieczności oczekiwania na otwarcie przychodni (bez wiedzy czy w ogóle tego dnia zostanie otworzona) – spotykali się z niegrzecznymi, wulgarnymi i obrażającymi komentarzami ze strony J. Błońskiego. Potwierdzają to oficjalne zgłoszenia mieszkańców, załączone w formie zdjęć do komunikatu.
Przez długi czas, część pacjentów obawiała się oficjalnego zgłaszania swoich uwag dotyczących rażących nieprawidłowości argumentując to lękiem przed późniejszym, odwetowym złym traktowaniem ich przez lekarza, który według ich opinii tak reaguje na każde słowo krytyki.
Ponadto przychodnia lek. J. Błońskiego mając podpisane umowy o świadczenia medyczne dla szkół również nie wywiązywała się ze swoich obowiązków. Już w 2019 r. do Urzędu Gminy zgłosiły się dyrektorki dwóch szkół – informując, że przychodnia mimo zawartych i obowiązujących umów nie realizuje usług pielęgniarskich dla uczniów. Zorganizowano wówczas spotkanie z J. Błońskim, który mimo bezdyskusyjnych argumentów nie widział problemu w swoim zachowaniu i ignorował udokumentowane niewypełnianie umów. W efekcie szkoły zerwały nierespektowane umowy.
W działaniach urzędu, wbrew niezrozumiałym insynuacjom ze strony właściciela przychodni nie ma żadnych osobistych motywacji. Trudno jednak, by instytucja publiczna jaką jest urząd gminy, pozostawiała bez reakcji liczne i powtarzające się przypadki niewywiązywania się z umów, finansowanych ze środków publicznych. Dotychczasowy stan rzeczy nie może być tolerowany, a podjęte zobowiązania wobec mieszkańców muszą być respektowane.
W 2021 roku przy okazji rozmów i przedłużeniu umowy najmu lokalu – lek. J. Błoński usłyszał od Radnych liczne zarzuty przekazywane im przez pacjentów. Lekarz chciał przedłużenia najmu o 10 lat, ale w efekcie licznie zgłaszanych uwag i zastrzeżeń, umowa została przedłużona na 5 lat – pod warunkiem poprawy sytuacji. Mając na uwadze dotychczasowe nieprzestrzeganie ustaleń przez J. Błońskiego – obie strony podpisały umowę zawierającą zapisy dyscyplinujące lekarza i jasno określające wymagane od niego godziny pracy, z rozszerzoną możliwością wypowiedzenia mu umowy najmu w przypadku niewywiązywania się z niej. Niestety, jak czas pokazał, J, Błoński nie zmienił swojego zachowania, a powtarzające się nieprawidłowości, zgodnie z przewidywanymi zapisami umowy spowodowały wypowiedzenie.
Gdy informacja o wypowiedzeniu umowy lek. J. Błońskiemu dotarła do mieszkańców, ci, już bez obaw o reperkusje z jego strony zaczęli liczniej zgłaszać kolejne nieprawidłowości, których doświadczyli.
Podsumowując..
w obliczu powtarzających się od kilku lat stałych zarzutów ze strony pacjentów, a także uwag, upomnień i ostrzeżeń ze strony Gminy – brak było jakiekolwiek poprawy standardów ze strony lek. J. Błońskiego. W związku z tym Gmina analizowała rozwiązania stosowane w sąsiadujących miejscowościach, w których nie występują takie problemy.
Na wniosek wójta - Komisja Zdrowia Rady Gminy przeprowadziła analizę nt. zadowolenia pacjentów z poziomu świadczeń obecnego POZ oraz porównania do podobnej placówki z Chróścic (tu należy zaznaczyć, że przychodnia „Mój doktor” nie jest w żaden sposób związana z naszą gminą). Porównanie jednoznacznie wskazało, że oferta Przychodni Herkules jest nie tylko uboższą, jeśli chodzi o świadczenia medyczne, ale też niestety (nawet mimo mniejszego zakresu świadczeń) jej działalność realizowana jest niezgodnie z przyjętymi zakresami i obowiązującymi standardami.
Tym samym Komisja Zdrowia zdecydowała, że należy jak najszybciej zabezpieczyć szerszą obsługę POZ w Murowie i zagwarantować przyszłość obsługi pacjentów, wykluczając dotychczasowe permanentne nieprawidłowości.
Kompromis i ustalenia niedotrzymane przez lekarza
Szukając polubownego rozwiązania – Gmina jasno komunikując J. Błońskiemu, że nie ma możliwości kontynuowania współpracy na dotychczasowych warunkach i zgodnie z przyjętym ustaleniem – wobec braku zmiany postępowania wypowiada mu umowę – zaproponowała współpracę lekarza z nową przychodnią w Murowie. Rozmowy J. Błońskiego z przychodnią „Mój Doktor” jednak nie przyniosły skutku.
Biorąc pod uwagę opisane wyżej fakty gmina wypowiedziała umowę J. Błońskiemu, idąc mu na rękę i godząc się, by zamiast trybu natychmiastowego obowiązywał okres wypowiedzenia 3 miesięcy – tj. na koniec listopada.
W tym czasie coraz głośniejsza stała się sprawa wizyty Policji w Ośrodku, dochodzenia w sprawie świadczenia przez J. Błońskiego usług lekarza medycyny pracy mimo utraty uprawnień w tym zakresie.
Jakie świadczenia medyczne były, a jakie będą?
Gmina podjęła też działania i rozmowy z potencjalnym nowym podmiotem, mogącym zapewnić profesjonalne świadczenia medyczne, realizowane w pełnym wymiarze czasowym dla mieszkańców Murowa. Odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawiono szerszy zakres usług wobec dotychczasowych.
Przychodnia Herkules deklarowała (choć nie w pełni realizowała) świadczenia takie jak:
- lekarz rodzinny
- dentysta
- podstawowe badania diagnostyczne
Nowa przychodnia zaoferowała świadczenia:
- lekarz rodzinny
- lekarz pediatra
- pielęgniarka środowiskowa
- położna działająca w terenie
- podstawowe badania diagnostyczne
Odbyło się także spotkanie trójstronne – gmina, J. Błoński i przychodnia „Mój doktor”, w efekcie którego wynegocjowano kompromis i podpisano porozumienie, w którym strony oświadczyły, że do końca grudnia porozumieją się, a do końca stycznia J. Błoński opuści lokal przychodni.
Porozumienie to, podobnie jak wcześniejsze ustalenia, J. Błoński zlekceważył, a na początku grudnia złożył wniosek procesowy do sądu, w którym przedstawił stanowisko, zgodnie z którym jednak nie zgadza się z tym wypowiedzeniem i wnioskuje o zabezpieczenie lokalu na czas procesu. Sąd przystał na ten wniosek, jednak okazało się, że J. Błoński nie przedstawił sądowi kluczowego dla sprawy trójstronnego porozumienia podpisanego z gminą i przychodnią „Mój doktor”. W efekcie sąd – po otrzymaniu tego porozumienia od gminy, zmienił decyzję, przyznał rację Gminie i odrzucił wniosek o zabezpieczenie lokalu dla J. Błońskiego.
Tym samym – na drodze prawnej jasne jest, że J. Błoński powinien opuścić lokal. A ten będzie wydany nowej przychodni.
Tymczasowa przychodnia
Do czasu przejęcia lokalu przez nową przychodnię (planowo do 18 kwietnia lokal ma zdać J. Błoński) oraz do czasu przejęcia przez nią kontraktu z NFZ, Gmina zapewni mieszkańcom przychodnię tymczasową, w której dyżurować będzie pielęgniarka obsługująca: wystawianie recept lub skierowań, a także teleporady. W sytuacjach konieczności wizyty u lekarza gmina zagwarantuje transport medyczny do przychodni w Chróścicach. Dodatkowo na czas przejściowy wsparcie zadeklarowała przychodnia w Starych Budkowicach.
Pełne świadczenia w budynku dotychczasowej przychodni Herkules – planowo będą mogły być realizowane od początku czerwca.
O kolejnych postępach będziemy na bieżąco informować za pośrednictwem kanałów komunikacyjnych gminy – fb, strony www oraz podczas bezpośrednich spotkań z mieszkańcami.
Załączniki do komunikatu