Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

Wojewódzka inauguracja EDD 2014

Miejsce na obchody wojewódzkiej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa zostało wybrane nieprzypadkowo. Zagwiździe jest jedyną miejscowością w naszym województwie, której zabytki trzykrotnie zostały uhonorowane w konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Zabytek Zadbany. W 2001 roku była to Izba Regionalna, dawny magazyn huty żelaza, w 2011 r. wyróżniono kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa za prace elewacyjne i w otoczeniu zabytku, zaś w 2012 r. wyróżnienie otrzymała Mała Młotownia w zespole huty. Prace konserwatorskie są kontynuowane i tegoroczna inauguracja rozpocznie się w pięknym wnętrzu kościoła parafialnego, który w wyniku ostatnio przeprowadzonych prac konserwatorskich powrócił do oryginalnej kolorystyki.

Zagwiździe bierze corocznie udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa. W roku 2011 młodzież biorąca udział w konkursie z okazji EDD „Graj w dziedzictwo” zdobyła I miejsce w Polsce za grę planszowo-terenową „Poznaj zabytki Zagwiździa”, która cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród turystów, będzie też elementem tegorocznej  wojewódzkiej inauguracji.

Druga część obchodów odbędzie się na terenie wsi oraz w budynkach dawnej huty, będących we władaniu Gminy Murów. Miejsce to wpisuje się dobrze w temat tegorocznej edycji EDD, gdyż działalność huty związana jest nierozerwalnie z wodą. Elementy zabytkowych urządzeń hydrotechnicznych uczestnicy będą poznawali m.in. w trakcie udziału w w/w grze terenowej.

Szczegóły uroczystości w załączonym plakacie.

Plakat_EDD2014_GminaMurów.jpeg