Logo BIP Logo ePUAP
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ

Gmina Murów - wielozadaniowa, darmowa aplikacja mobilna dla mieszkańców

III Obserwacje astronomiczne

W poniedziałek, 16.06.2014 r. w kompleksie zabytkowej Huty Żeliwa przeprowadzone zostały trzecie z kolei obserwacje astronomiczne, zorganizowane w ramach Wirtualnej Akademii Astronomii (WAA). Gmina Murów gościła tym razem uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1 w Zawadzkiem. Ponadto zapraszamy do zapoznania się z relacją filmową sporządzoną z wydarzenia na łamach programu „Kurier Opolski” oraz „Teleexpress Extra”. 
 

Poniedziałkowe obserwacje rozpoczęły się wstępnym instruktażem obsługi teleskopu udzielonym przez p. Andrzeja Czaińskiego, eksperta WAA oraz dr Katarzynę Książek, koordynatora projektu z ramienia Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki. Ponadto uczniowie z Zawadzkiego zapoznali się dzięki krótkiej prelekcji gminnego koordynatora projektu z historią i dziejami Huty Żeliwa w Zagwiździu. W dalszej kolejności astronom Uniwersytetu Opolskiego (UO), p. Marcin Szpanko poprowadził w historycznej młotowni huty wykład pt. „Gwiazdy supernowe”. Liczna grupa wolontariuszy, studentów UO przygotowała w międzyczasie dla uczestników wieczornych obserwacji poczęstunek przy ognisku oraz ciepłą herbatę. Po zachodzie słońca gimnazjaliści przystąpili do najważniejszej części wieczoru -  do obserwacji nieboskłonu za pomocą mobilnych teleskopów. Warunki atmosferyczne sprzyjały poniedziałkowym obserwacjom.
 
Przypominamy, iż Gmina Murów nawiązała współpracę z Wydziałem Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Opolskiego udostępniając m.in. kompleks zabytkowej Huty Żeliwa w celu przeprowadzenia obserwacji astronomicznych, powiązanych serią wykładów.

Linki do relacji filmowych:

I. Kurier Opolski z dnia 17.06.2014r, relacja pt. „Zajrzeli w gwiazdy”
   kliknij
tutaj

II. Teleexpress Extra, wydanie z dnia 17.06.2014r, godz. 17:15, min.8:20
    kliknij
tutaj

Fotorelacja:

III obserwacje astronomiczne_WAA_Gmina Murów_1.jpeg
III obserwacje astronomiczne_WAA_Gmina Murów_2.jpeg
III obserwacje astronomiczne_WAA_Gmina Murów_6.jpeg
III obserwacje astronomiczne_WAA_Gmina Murów_5.jpeg
III obserwacje astronomiczne_WAA_Gmina Murów_4.jpeg
III obserwacje astronomiczne_WAA_Gmina Murów_3.jpeg
III obserwacje astronomiczne_WAA_Gmina Murów_10.jpeg
III obserwacje astronomiczne_WAA_Gmina Murów_9.jpeg
III obserwacje astronomiczne_WAA_Gmina Murów_7.jpeg
III obserwacje astronomiczne_WAA_Gmina Murów_8.jpeg